Ukraina valloitti osan Kurskista jo kaksi kuukautta sitten ja Venäjä ei ole saanut niitä ulos vieläkään 😂🤣😂🤣😂
Ukraina valloitti osan Kurskista jo kaksi kuukautta sitten ja Venäjä ei ole saanut niitä ulos vieläkään.
Putinistitrollit jaksaa kyllä itkeä kuinka ihan kohta Venäjä valloittaa Kurskin takaisin, ihan kohta tapahtuu.
Kommentit (4)
Putin on tehnyt, itsestään pellen, Putin on tööt tööt tööt tööt!
Ukrainalle tulossa vielä tänä vuonna 49 Abrahamia lisää
https://www.theguardian.com/world/2024/oct/17/ukraine-war-briefing-aust…
https://theconversation.com/australia-donates-49-abrams-tanks-to-ukrain…
Australia toimittaa Ukrainalle M1A1-panssarivaunuja osana uutta sotilaallista avustuspakettia.
Puolustusministeri Pat Conroy ilmoitti asiasta vieraillessaan Lontoossa.
245 miljoonan dollarin arvoinen uusi sotilaallinen avustuspaketti sisältää myös M1A1-panssarivaunuja, jotka Australian armeija on poistamassa käytöstä.
"Nämä panssarivaunut tuovat lisää tulivoimaa ja liikkuvuutta Ukrainan asevoimille ja täydentävät kumppaneidemme Ukrainan panssari prikaateille antamaa tukea - Australia on tukenut Ukrainaa vankkumattomasti."", Conroy sanoi.
Australia luovuttaa Ukrainalle yhteensä 49 M1A1 AIM-SA -panssarivaunua. Australian armeija käytti näitä panssarivaunuja osana kahta panssarirykmenttiä vuosina 2007-2024.
"Koska geostrateginen ympäristö on haastava, on tärkeää, että jatkamme yhteistyötä kumppaneidemme kanssa eri puolilla maailmaa aggression ja pakottamisen estämiseksi ja maailmanlaajuisen sääntöihin perustuvan järjestyksen suojelemiseksi", Pat Conroy sanoi.
https://mil.in.ua/en/news/australia-to-transfer-abrams-tanks-to-ukraine/
👍 Ranska antaa 20 hävittäjää Ukrainalle
France to transfer up to 20 Mirage 2000 jets to Ukraine in 2025, media says
https://euromaidanpress.com/2024/10/11/france-to-transfer-up-to-20-mira…
Seuraavat 8 viikkoa USA lähettää
700 miljoonan arvosta aseita joka viikko 😂🤣