Miksi huono käytös on niin yleistä sosiaali- ja terveysalalla?
Vaikka kyseessä on usein ihmisen toiminnan jopa psyykeen ammattilaiset!
Kommentit (10)
Et kerro esimerkkiä. Olen minä nähnyt monella alalla huonoa käytöstä.
Koska huono käytös ja kiusaaminen on niin kovin yleistä Suomessa.
Isot palkat kihahtaneet päähän. Valtavat egot törmäilevät.
He ovat niin uupuneita kaikki. Lihavia naisia joilla 2 tyypin diabetesta jne. Vaihdevuodet tehneet tepposet. Työ kuormittaa ja naisvaltainen ala joka tarvitsisi miespomon.
Vierailija kirjoitti:
He ovat niin uupuneita kaikki. Lihavia naisia joilla 2 tyypin diabetesta jne. Vaihdevuodet tehneet tepposet. Työ kuormittaa ja naisvaltainen ala joka tarvitsisi miespomon.
👍
Niillä on ihan ohjeet "aikuiskasvatuseen" (ja lapsille) ja ohje käyttäytyä niin. Ellei ala miettimään itse missä on mukana. Ja valmiit kysymyslistat. On tutkimus yliopistoissa, lääkärijärjestöt, ministeriöt, kunta, ajatushautomot, itse firman ohjeet etc. Mistä lie tulee. Ja oma harkinta myös. Sieltä sanellaan suoraan ihmisille nalkutukset tai määräykset. Sitten ne alkavat menemään "lain mukaan" näin. Ellei ole muuten stressissä oleva tai ongelmatapaus työntekijänä, mutta yleensä harkittua. Sen lauluja laulat kenen leipää syöt. Paikan ilmapiiri tai kiire myös vaikuttaa.
Kiire, liian vähän työntekijöitä, kiukkuiset potilaat, hankalat työkaverit, huono johtaminen ja kukaan ei arvosta. Täälläkin haukutaan lähärit maanrakoon.
Naisvaltainen ala.