Pidätkö amerikkalaisesta ruuasta?
Kommentit (7)
En edes tiennyt että sielllä on jotain "omaa" ruokaa, hampurilaisia saa täältäkin
Jotain reseptejä olen kokeillut. Aika hyvää on ollut kun niistä käytetään paljon kermaa, juustoa pekonia. Jälkiruoat ja leivonnaiset on tosi hyviä, ylimakeita ja rasvaisia. Tuli vähän puhistunut olo joten mieluummin syön tavallista suomalaista: perunoita, kastiketta, piimää, ruisleipää, makkaraa, pakkopullaa vaikka ei nekään terveellisimmästä päästä ole
Amerikassa ne ruuat eivät maistu yhtä hyviltä kuin Suomessa lukuunottamatta kakkuja. Mutta kukapa ei sellaisista mättöruuista tykkäisi?
Pidän joistain ruuista, en kaikista. Nämä ovat tietysti makuasioita.
Suosikit: BBQ ribsit, pulled pork, baked beans, ranskalaiset, coleslaw salaatti, jäätelöannokset esim: bananasplit, rapeat kanaruuat ja Louisianalainen rapujuhla, jossa kiehautetaan vahvassa mausteliemessä vähän sitä sun tätä, eli rapuja, maissia, sipulia, valkosipulia, paprikaa, maustettua makkaraa, perunoita, jne, jne. (löytyy googlesta nimellä "A Louisiana-style boiled crab cookout")
Inhokit: Kurpitsa kaikissa muodoissaan, maapähkinävoi, vaahtokarkit, makea siirappi jota lisätään lettuihin ja vohveleihin, kaikki ylimakeat pullat ja donitsit, bataatti, okra, kissakala, simpukat ja äyriäiset, kookosleivonnaiset ja -keksit, kaikki etikkaliemeen säilötyt kananmunat, siansorkat ja muut omituisuudet.
- ulkosuomalainen
Hyvää on. Olen sitä syönyt viisi vuotta.