Kertokaa mulle millä väleineillä saa korkea ponnarin?
Siis sellaisen, joka pysyy tuuheana tuolla ylhäällä takaraivolla?
Kommentit (14)
Harja, kampa, riittävän napakka hiusrenksu.
Mutta siis mitä tarkoitat "pysyy tuuheana"? Siis että hiukset näyttävät paksummilta kuin ovatkaan?
Hiuslisäkkeellä eli jollakin tekoponinhännällä.
Kaksi kättä, harja, hiuslenksu. Jos sulla on mun hiuslaatu niin ei pysy tuuhean ilmavana vaan valuu raskaana suoraan alas.
Vierailija kirjoitti:
Kaksi kättä, harja, hiuslenksu. Jos sulla on mun hiuslaatu niin ei pysy tuuhean ilmavana vaan valuu raskaana suoraan alas.
Tämä on just ongelma
t.ap
Tuohon on olemassa volyymin luomiseksi tarkoitettuja hiuslaiitteita esim https://glitter.fi/fi/ponytail-tool-small
Ponnari normikorkeudelle, vedät lenksua vähän ulospäin ja työnnät hännän altapäin hiusten läpi. Tämä kohottaa ponnaria ja saa sen näyttämään paksummalta.
Tehdään useampi poninhäntä "päällekkäin/sisäkkäin", käytetään apuvälineitä ponnarilenkin sisällä tai laitetaan ponnarihiuslisäke. Kampausohje tässä
Tuuheaan ponnariin myös sellainen vinkki, että jaat tukan ensin suunnilleen kahtia ja nostat tukan ylemmän osion hetkeksi erilleen. Sitten teet alaosiolle ensin oman ponnarin jollain ohuella lenksulla. Sitten päästät yläosion vapaaksi ja järjestät ne ylemmät hiukset sen alemman ponnarin päälle, ja teet siihen ekaksi tehdyn ponnarin päälle päälle uudella lenksulla toisen ponnarin. Sitten vetelet vähän joka suuntaan, että alaponnarin lenksu varmasti peittyy. Näyttää tuuheammalta kuin ilman sitä alle viriteltyä ponnaria!
Sitä en ole kokeillut, miltä tällainen näyttää yläponnarina, mutta ainakin alempana olevaan ponnariin toimii tosi hyvin!
Vierailija kirjoitti:
Hei ap, se tiukka korkea ponnari ei poista kasvoiltaan yhtään läskiä ja helttoja!
Ei ole sellaisia
t.ap
https://www.is.fi/menaiset/tyyli/art-2000006124945.html
Tunnethan jo kikat tuuheaan ponnariin? 5 nerokasta niksiä, joilla huijaat ponnarista paksumman
Harjaus ja käsin. Hyvä hiuslenkki. Irtohiuksille ehkä joku pinni tai luontoa pilaamaton muotoiluaine, ellei jätä ne hapsut silleen. Hiusten tuuheus voi tulla siitä että on sopiva shampoo, joka kosteuttaa hieman päänahkaa ja hiuksia, muttei ole silikonia tai rasvoita hiuksia.
Minä käytän invisibobblen hiuslenksuja, yleensä jotain donitseja. Muut ei oikein pysy.
Käsillä