Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ostanko altakastelu vaiko tavalliset parvekelaatikot?

Vierailija
27.03.2011 |

Sanokaas nyt kiltit kun en tiedä kummat olisi paremmat! Tarvitsen parvekelaatikot mutta ostanko tavallisia vai altakastelu? Onko niissä oikeasti muuta eroa kuin hinta? Uiko kasvit vedessä niissä altakastelulaatikoissa? Vai kasvaako paremmin? HJÄLP!!!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli tavallisessa ruukussa kasvit tarvitsevat kastelua useammin, mutta jos ovat sateessa niin tavalliseen ruukuun vesi ei keräänny ammeeksi ja hukuta kasveja. Eli jos parvekkeesi on taivasalla ja pääse kastelemaan rehujasi 1-2 kertaa viikossa, osta tavallinen ruukku.



Altakasteluruukussa kasveluväli on pidepmi, mutta toisaalta jos ruukku on sateessa,kasvit uivat. Eli jos sulla on katettu pareveke ja/tai olet pitempiä aikoja esim mökillä niin koita tätä.



Vierailija
2/3 |
27.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parveke on taivasalla eli sinne sataa kyllä sisään. En ole pitkiä aikoja poissa kotoa, ei ole mökkiä. Eli mun tapauksessa paremmat on ne tavalliset laatikot :) Kiitos!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavallisissa parvekelaatikoissa ei ole reikää, joten niissäkin kasvit voivat "hukkua" jos oikein hirmuisesti sataa. Harvemmin sellaista pääsee tapahtumaan kylläkään. Laita kerros lecasoraa parvekelaatikon pohjalle, sitten jokin kuitukangas ja sitten kesäkukkamulta, jossa kastelukiteitä, niin tulee oiva tsydeemi.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kuusi