Fazer leipomoiden monopoli isoissa kaupoissa
Miksi kaikissa isoissa Prismoissa ja cittareissa on nykyään vain Fazerin kalliita tuoreita leipiä? Enää ei saa edes patonkia alle 3 eurolla
Kommentit (9)
Älä osta, en osta itsekään ylihintaista ja keskinkertaista.
Kukaan järkevä ei osta paikalla paistettuja puolalaisia leipiä.
Hohhoijaa, ulkomailla leivät globaalien yritysten bulkkikamaa, maito-osasto Nestle ja Unileveriä, einekset ja teolliset ovat ylikansallisia jättejä, sipsit ovat Lays ym.isot nimet, ja karkit pelkkää Malacoa, Unilever, Nestle, Hariboa yms.
Onhan tuolla muitakin vaihtoehtoja. Fazerin leivät ei tähän talouteen enää tule.
Meilläpäin ainakin Prismoissa ja Cittareissa on paljon lähileipomoiden tuotteita, ja myös muualta maasta yksityisten leipomoiden tuotteita. En osta Oululaista enkä Fazeria, valitsen aina noita muita.
miettikää tätä- lippulaivan k-marketissa muttitomaattimurska 5€, ylimielistä toimintaa
fazeria ei kannata kenenkään ostaa, missään muodossa.
niillä on sopimuksia, että muiden leipomoiden tuotteita ei saa ottaa myyntiin. muiden leipä on liian halpaa, 50 centin leivät ei edes pääse kauppaan, mikä on surullista.
Mä olen ainakin ostanut monenkin firman tuoreita leipiä noista