Onko liikuntarajoitteisten helpompi matkustaa etupenkillä?
Täällä pk-seudullakin näkee, että jos liikuntarajoitteinen henkilö menee taksiin, hänelle tarjotaan etupenkkiä. Vaikka lähtökohtaisesti täällä on tapana matkustaa taksissa takana. Myös jos seurueessa on yksi huonommin liikkuva henkilö, hänet laitetaan pelkääjän paikalle istumaan. Onko tämä jokin "sääntö"?
Ei kuulosta kovin loogiselta, että etupenkille ois helpompi mennä liikuntaesteisenä. Takapenkki on korkeammalla, etupenkki on yleensä tosi matalalla. Onhan invavessoissakin pönttö korkeammalla, jotta liikuntaesteisten on helpompi istua pöntölle. Myös sairaalassa jos on esim. reisiluun murtuma potilaalla niin vessanpöntön päälle laitetaan korottaja. Mulla on kokemusta tästä, tosin kuljin silloin vain kainalokepeillä. Sairaalasta minut hakenut taksikuski tarjosi mulle ekana etupenkkiä, mutta mä sanoin vaan että "mä pääsisin nyt varmaan helpommin takapenkille kun se on korkeammalla".
Kommentit (3)
Etupenkillä istuessa jalkatilaa on tuplaten takapenkkiin verrattuna.
Itselle tullut pieni liikuntarajoite vuoden sisään ja istun mieluummin edessä jalkatilan takia. Helpompi saada jalat sisään ja ulos. Istuma-asentokin ehkä jaloille parempi.
Etupenkille on helpompi pyörähtää. Eli tavallaan peruutetaan kiinni autoon ja istutaan kuten tuolille. Sitten pyörähdetään ja 45 astetta vasemmalle ja nostetaan jalat kyytiin. Mikäli ei enää itse jaksa nostaa jalkojaan, on avustajan kevyt nostaa jalat kyytiin.