Veljen pikkuiset lapset 5v ja 6v tulossa illalla koko viikonlopuksi hoitoon. Asutaan maaseudulla. Mitä kivaa keksisin heille?
Ollaan yleensä katottu elokuvia ja tehty palapelejä ym. Nyt tekis mieli lähteä heidän kanssa ulkoilemaan. Meillä on myös koira.
Kommentit (10)
Puolukkaretkelle tietenkin ja mukaan hyvät eväät :)
Hevosajelu. Kenellä naapurilla on hevonen, niin lahjo hänet heittämään pieni kierros, hevosiahan täytyy joka tapauksessa ulkoiluttaa.
Sieniretki (kauas, melkein 100metrin päähän). Kanttarelleja, ei liian vaikeita sieniä.
Vok ei tuohan on kivaa. Vaikka karkkia ja leffaa.
Eväsretki metsään, sieniä ja marjoja voi etsiä samalla, silloin lapset jaksavat kävellä yllättävän pitkiäkin matkoja, kun on jotain välietappeja. Ja säähän ei ole este... sadesäälle sopivat varusteet, retken jälkeen saunaan ja kuumat kaakaot.
Paikkakuntasi täsmäsää netistä ja ilmoitus sopivien varusteiden tarpeesta lasten vanhemmille hyvissä ajoin ennen iltaa. Varustepyyntö koskee kaikkea suunnittelemaasi tekemistä niin ulkona kuin sisälläkin, jos niitä ei itseltäsi löydy.
Vierailija kirjoitti:
Vok ei tuohan on kivaa. Vaikka karkkia ja leffaa.
No ei todellakaan.
Tuon ikäisille joko simppeli aarrekartta ja aarre tai kiva metsäinen retki, voi leikkiä vaikka eri eläimiä ja kulkea niiden tapaan ja opetella, mitä söisivät ja missä nukkuisivat. Voi myös sienestää, marjastaa, kiipeillä puissa tai mennä makkaranpaistoon, jos itsellä on paikka tai on joku muu paikka, mihin mennä. Onkiretki on varmasti myös kiva.
Ja jos sisällä haluaa jostai syystä olla, voi leipoa, tehdä pitsaa tai vaikka järjestää temppuradan, jossa pitää ryömiä, kieriä, kävellä kyykyssä, varpaillaan, kulkea kontaten, pienillä pompuilla tai takaperin.
Tulisipa meillekin lapsia taas kylään!
Koiran ulkoilutusta koko porukalla. Pihalla laita koira etsimään lapsia. Me ollaan opetettu vanhalle metsästyskoiralle että kylässä olevat lapset antavat herkkuja. Sitten lapsi näyttää että hänellä on koiran herkku ja juoksee esim talon taakse piiloon. Sitten aikuinen taluttaa koiraa joka etsii lapsen ja saa lapsen löydettyään sen herkun palkaksi. Koira oppii äkkiä etsimään lapset. Kohta lapset saa mennä jo oikeasti hyviin piiloihin ja silti koira löytää.
Viekää ne kakarat johonkin hoitoon niin voitte itse ryypätä ja nussia vapaasti.
Jos hyvät ilmat niin paljon ulkoilua. Pihan haravointia (lehdissä pomppiminen ym kivaa). Käpylehmien tekoa. Pallon heittelyä/potkimista. Erilaisia kisoja esim kuka hyppää pisimmälle, kuka löytää isoimman/pienimmän kävyn/havunneulasen jne.
Tavallista elämää, yleensä tuonikäiset tykkäävät osallistua, tehdä yhdessä: leipomista, ruuan laittoa, pihatöitä, saunan lämmitys ja saunavastan teko, ulkoleikkejä, koiran ulkoilutusta, marja- tai sieniretki eväät mukana jne.
TV- tai vastaavan ruudun tuijottamisen voi jättää vähemmälle. Muista lukea/ kertoa iltasatu!
Taasko he tulevat?