Miksi äidit alkavat puhua pahaa selän takana omista lapsistaan esimurros- tai murrosiässä?
Kommentit (8)
tosin ei niin avoimesti lapsen kuullen kuin vauvana. Vauvan ja uhmiksen äidit ne vasta "pahaa" puhuvatkin lapsistaan. Eikö murkun äiti saisi enää jakaa kokemuksia muiden kanssa ja saada vertaistukea? no, odota kun sulla on pari tosi murkkua
en kokemusten vaihtoa. Sitäpaitsi on rumaa puhua teinin henkilökohtaisista asioista selän takana muka vertaistuen hakemisen nimissä.
Sitäpaitsi on rumaa puhua teinin henkilökohtaisista asioista selän takana muka vertaistuen hakemisen nimissä.
Muistan vieläkin, kuinka teininä ärsytti kun äitini selitteli asioitani ja tekemisiäni ystävilleen.
En itse koe äitini ystäviä minulle millään muotoa läheisiksi enkä tod halua heidän tietävän asioitani.
Ärsytti niin vietävästi kun näitä ystäviä tuli meille kylään ja olivat niin tietoisia mun toilailuistani..Ääh. Toivottavasti en tee samaa omalle tytölleni!!
Sitäpaitsi on rumaa puhua teinin henkilökohtaisista asioista selän takana muka vertaistuen hakemisen nimissä.
Muistan vieläkin, kuinka teininä ärsytti kun äitini selitteli asioitani ja tekemisiäni ystävilleen.
En itse koe äitini ystäviä minulle millään muotoa läheisiksi enkä tod halua heidän tietävän asioitani.Ärsytti niin vietävästi kun näitä ystäviä tuli meille kylään ja olivat niin tietoisia mun toilailuistani..Ääh. Toivottavasti en tee samaa omalle tytölleni!!
sama homma meilläkin kotona, "kun se meidän tyttö sitä ja tätä ja tota..." ai jumatsuikka ku otti aivoon, tai sitten tulee joku sukulainen kyseleen jotain asiaa, mistä sen ei pitäs tietää,huoh.
Meillä onneks isä vetäsi siihen kohtaan rajan ja sanoi, että perheen keskisistä asioista ei tarvitse kenenkään muun tietää. asiat ovat henkilökohtaisia :)
naapurin rouvalle että meidän Jessica-Janniinalla alkoi eilen kuukautiset. Tuollaset ovat henkilökohtaisia asioita, eivätkä ne todellakaan kuulu muille.
Ihan varmasti kertoo, eikä myöskään aina järin myönteiseen sävyyn. Olen itse monet kerrat kuullut meidän nuoren kaverien puhuvan äidistään.
toisten asioita juoruilla muille, oli sitten aikuinen tai lapsi tai nuori kyseessä. Kunnioitusta puolin toisin! Mutta mammat on nykyään sellasia että pitää maailman luonnollisimmastakin asiasta, lapsen kasvusta, tehdä kauhea numero. Se sitä ja se tätä ja voimuaraukkaa kun olen nyt niin lujilla ton ja ton takia.
Ihan varmasti kertoo, eikä myöskään aina järin myönteiseen sävyyn. Olen itse monet kerrat kuullut meidän nuoren kaverien puhuvan äidistään.
Kyllä mua häiritsee jos joku, varsinkin puolituttu, alkaa haukkua lastaan. Murrosiässähän se lapsi ei enää ole söpö eikä taipuisa, vaan kapinallinen. Ei sitä silti tarvitse mennä mustamaalaamaan tai sen intimiteettisuojaa loukkaamaan.
Tunnen muuten yhden naisen, joka on aina vähätellyt lapsiaan muille, siis aina! Vanhempi muuttikin ulkomaille opiskelemaan heti kun pääsi ylioppilaaksi eikä ole takaisin tullut. Toinen on jäänyt jotenkin surkeana kotiin jumittamaan.
tosin ei niin avoimesti lapsen kuullen kuin vauvana.
Vauvan ja uhmiksen äidit ne vasta "pahaa" puhuvatkin lapsistaan.
Eikö murkun äiti saisi enää jakaa kokemuksia muiden kanssa ja saada vertaistukea?
no, odota kun sulla on pari tosi murkkua