Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aborttiasiaa taas...

Vierailija
26.03.2011 |

Ihan yleistä mielipidettä kyselen abortista. Jos olisi tilanne, että äiti odottaisi esim. neljättä tai viidettä lastaan ja olisi epävarma kykeneekö enää niin suurta perhettä taloudellisesti ja henkisesti hoitamaan, niin eikö olisi kuitenkin äidin asia tehdä päätös aborttiin, ennemmin kuin lähteä kokeilemaan miten pärjää suurperheen äitinä ja myöhemmin huomata, että olisi ollut parempi tehdä abortti?



Tarkoitan tällä nyt niitä äitejä, jotka kokevat raskauden ahdistavampana kuin sen itse abortin ja kokevat ympäristön abortinvastaisena paineen.



Ehkäisyhän ei ikinä ole 100 varma, mutta eikö aborttikin ole keino perhesuunnittelulle?



Tuntuu, että nyky yhteiskunnassa abortti on sellainen tabu, että vain vahvat naiset siihen päätökseen pystyvät. Helppohan se olisi nimittäin pitää lapsi ja leikkiä happy familyä, vaikka sisimmässään haluaa syntymättömän lapsensa "tappaa". Miltä tuntuisi lapsestakaan syntyä, jos tietäisi, ettei ole missään tapauksessa toivottu?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja niitä on monta niin suosittelisin sterilisaatiota. Se on kuitenkin melko varma ehkäisytapa. Ja raha/sen "puute" ei saa kaikesta huolimattakaan olla syy aborttiin, sitten selibaattia kehiin.

Vierailija
2/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta aina ei se sterilisaatiokaan ole sata varma. Ja välillä elämän tilanne saattaa olla sellainen, ettei siihen vauva mahdu, mutta myöhemmin kylläkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen 40v, lapset jo isoja, uusi suhde ei mitenkään vakava. Ehkäisynä hormonikierukka, eli varmoista varmin, mutta... Sterilisaatio on edessä, mutta jonotusta riittää vielä.



Varmasti pärjäisin lapsen kanssa, mutta en vaan halua.

Vierailija
4/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä lapsen henki menee aina edelle omista nautinnoista.

Vierailija
5/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainahan ei käy niin, että tulee yksi ainoa täysin terve tenava joka muuttaa koko elämän ruusun punaiseksi. Abottikin on oltava vaihtoehto! Että terve vaan näille "antaa-kaikkien-kukkien-kukkia"-fanaatikoille.

Vierailija
6/6 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä täytyy ottaa vastuu tekemisistään, kun kuitenkin toisen ihmisen henki on kyseessä.