Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten ihmiset on saatu uskomaan, että hiilidioksidi CO2 jotenkin kontrolloisi ilmastoa?

Vierailija
23.08.2024 |

Että se oli säätönuppi jolla noustiin jääkaudestakin, niinkö? Ei suinkaan esmes aurinko jota ilmastotieteilijät ja IPCC ei mitenkään huomioi vaan pelkän hiilidioksidin arvioidun nousun. Sekin tapahtuu vasta kun lämpötila nousee. Miten ihmisille on saatu uskoteltua jotain sellaista?

Metsäntutkijatkin tietää paremmin. Ja geologit. Sanoisin jopa kaikki tolkun ihmiset jos ne vaan hiukan edes miettii asioita.

- Sanoisin poliitikoille, että pitäisi olla aika tarkka siinä, lähteekö jonkin ilmastokehityksen mukaan toimimaan. Minun mielestäni ajatus siitä, että ilmasto lämpenisi tulevaisuudessa hurjasti, on toiveajattelua. Kaikkea voi tapahtua; yhtä lailla voi tulla jääkausi tai sitten ilmasto vaihtelee 90 vuoden sykleissä niin kuin nytkin, muistuttaa Metlan vanhempi tutkija Mauri Timonen

https://yle.fi/a/3-6159129?utm_source=social-media-share&utm_medium=soc…

https://twitter.com/wideawake_media/status/1790364528015782140

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
23.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi meillä on juutube ja kaikenmaailman hörhöt, pseudotieteilijät ja muut tunteen mukaan toimivat kertomassa miten asiat oikesti ovat

Vierailija
2/2 |
23.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensin niille pitää opettaa luonnontieteen perusteet.

 

Ilman kasvihuoneilmiötä Maan keskilämpötila olisi tuollaiset 30 astetta alempi. Pikkaisen vilpoista olisi.

 

Carl Saganin edustajainhuoneen todistus vuodelta 1985 on parhaimpia yhteenvetoja asiasta.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kaksi