Ihana katsoa naisvoimistelua tv:stä, tulee rakkaat muistot mieleen koulun voimistelutunneista
Vaikka oonkin jo ihan mummeli niin ihanat muistot on koulun voimistelusta ja erityisesti telineistä. Eniten tykkäsin pukkihypystä kun siinä tuli tunne että sai lentää kuin pieni kevyt lintunen tuulen siivin. Sitten saimme tehdä kärrynpyöriä monta peräkkäin piti tehdä voimistelusalin päästä päähän! Olin tosi hyvä, pieni ja siro enkä pelännyt mitään liikkeitä. Siksi voimistelun opettaja käski minut usein näyttämään muille tytöille miten pitää tehdä. Sitten tein muiden edessä kaikki ihanat liikkee vips! Vips! Tuosta vaan!
Ihanin oli perjantain kaksoistunti klo 13-15 kun otettiin kaikki telineet esiin ja tehtiin piiri, jossa piti suorittaa kaikki osiot. Ja ennen ei päässyt kotiin kuin oli onnistunut jokaisella telineellä. Minun suosikit oli köydet ja renkaat joita kiipesin kuin pieni marakatti ja kiepuin ympäri ympäri ihan vimmatusti.
Ihanat muistot herätti olympialaiset ja iki-ihana Simone Bailis kiitos hänelle siitä.
Jaetaan täällä ihania muistoja koulun voimistelusalista.
t. Jumppa Mummo
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Juu juu juu jumppakärpänen, tule ja puraise meitä
Ihana kärpänen onkin!!!
T. Jumppa Mummu
Mitkä oli teidän mieluisimmat telineet koulun voimistelussa?
t. Jumppa Mummu
Minulla oli voimistelu aina kymppi. Samoin oli käsityöt, kun osasin tehdä tarkkaa ja siistiä työtä pienillä ja näppärillä sormillani. Ihana muisto on kun tein jouluisen röyhelö essun amerikkalaisen joululehden kaavoilla. Siinä oli iso ruudullinen tasku, johon ompelin teddy-kankaasta nallen tonttulakki päässä. Oli niin ihana käyttää koulun hienoja ompelukoneita!
Juu juu juu jumppakärpänen, tule ja puraise meitä