Klarna, mitä v---tua?
Huomasin juuri, että minulla on Klarna-tili. Siellä oli vaikka mitä maksutapahtumia, joita en ole tiennyt maksaneeni Klarnan kautta. Miten saan poistettua tilin?!
Kommentit (8)
Ilmeisesti se on kaikilla ihmisillä, joille on joskus tullut lasku Klarnalta tai käytetty maksunvälittäjänä. Jos ei osta mistään mitään ei ole Klarnaakaan.
Klarna on yksi yleisempiä nettikauppojen verkkopankkimaksuja. Se lukee siinä kyllä ihan selkeästi onko se klarna, trustly tai joku muu.
Moni nettiyritys on ulkoistanut laskutuksen Klarnalle. Esim HM. Ja myös monet tarjoaa laskumahdollisuutta, osamaksua ym. heidän kautta.
Kyllä se tulee hyvin selväksi kun ostat jotain. Ei ne sulle tiliä voi tehdä ilman, että siihen olet suostunut.
30 päivää aikaa maksaa. Sitten varmaan erääntyy tilille.
Miten vaikeaa tuo voi olla?
Kävin Klarnan sivuilla ja olin sinne valmiiksi kirjautunutkin. Eilen siis yritin maksaa laskua nettikaupasta ja alkoi tyrkyttää tuota Klarnaa. En huolinut sitä, mutta näköjään olin kirjautunut tietämättäni ko. tilille, jota en tiennyt olevan olemassakaan.
Vierailija kirjoitti:
30 päivää aikaa maksaa. Sitten varmaan erääntyy tilille.
Miten vaikeaa tuo voi olla?
Ei minulla ollut tarkoitus ottaa mitään maksuaikaa! Ja aiemmat ostokseni, jotka myös olin maksanut heti, oli myös kirjattu tuonne tilitapahtumikseni!
Jotkut nettikaupat tosiaan käyttävät klarnaa ja sille välittyy tietoja ihan tavallisissa verkkopankkimaksuissakin. Mistä sait selville omat tietosi? Voisi itsekin käydä tsekkaamassa, mitä sieltä löytyy. Klarna taitaa olla myös se välikäsi, mille pitää antaa lupa tarkistaa pankkitilin saldo verkkopankkimaksuja tehtäessä, vaikka muut verkkopankkia maksutapana tarjoavat selviävät ihan hyvin ilman sitäkin. En koskaan ole tykännyt tuosta firmasta, liikkuu jotenkin laillisuuden rajamailla.