MIksi ihminen on väkivaltainen? (ÄLÄ lue jos ahdistaa!)
No, ajatukseni heräsivät kun luin ylen nettisivujen artikkelin, jossa kysyttiin "asiantuntijoilta" , millainen ihminen kykenee harkittuu väkivaltaan. Ihan asiallisia vastauksia tuli, mutta unohtivat yhden, joka on pelottava syy, ja niin on tapahtunut suomessakin, Eli kun aate sokaisee niin siinä veli voi veljen tabbaa, kuten kävi sisällissodassa 1900-luvun alkupuolella.
Myös armeijassa luodaan ns joukkoraivo, jossa tappaminen on hetken huuma. Tätä raivokkuutta on käyttänyt jo ruotsin kuningas aikoinaan, kun suomalaisia sotureita vei keskieurooppaan, siellä syntyi legenda hakkapeliitta, eli suomalaiset käyttäytyivät tavalla, jonka tunnemme lähinnä elokuvista, tapetaan tappamisen riemusta.
Väkivalta on vallankäyttöä, alistamista, teen koska voin. Sitä esiintyy parisuhteissa, jopa lasten leikeissä. Se on jokin sisäänrakennettu mekanismi. Oman asian edistämiseksi, tavaran saamiseksi, kostamiseksi jne jne, syitä on paljon, jotka saavat tuon raivon tunteen esiin.
On olemassa myös väkivaltaa jossa ei raivota. Se on harkitttua, jopa peiteltyä, hymyssä suin tehty taloudellinen isku, tönäisy tai kampittaminen. Näillä päätarkoitus on vahingoittaa toista, joskus myös tabbaa. Me olemme eläimiä, nisäkkäiden lahkoon ja kädellisten sukuun kuuluvia apinoita. Meillä on sukumme käyttäytymissäännöt verissä. Ei sitä lässytys muuksi oikein voi muuttaa.