Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi positiivisen palautteen anto on vaikeaa?

Vierailija
11.06.2024 |

Onko se muille?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä paskempia ollaan ottamaan sitä palautetta vastaan. 

Vierailija
2/4 |
11.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta tuntuu usein että jos annan positiivista palautetta, asetun sen palautteensaajan yläpuolelle arvioimaan häntä. Vaikka en siis haluaisi/tarkoittaisi sitä niin.

Toinen lapsistani on myös äärimmäisen huono ottamaan vastaan kehuja tai kiitosta, ja minulle on selvinnyt että hän kokee ne vaatimuksina ja manipulointiyrityksi, riskinä autonomialle. Eli jos kiitän tiskikoneen tyhjennyksestä, hän ei koe sitä kiitoksena vaan yrityksenä vaikuttaa siihen että tyhjentäisi jatkossakin, pahimmillaan moitteena siitä ettei joskus aiemmin ole tyhjentänyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.06.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Just nyt olen sitä mieltä että ihmiset on nykyään valehtelevia tosikoita. Naurakaa itsellenne nyt ja puhukaa totta edes joskus. Kele ja anteeksi.

Vierailija
4/4 |
05.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen ottaa kehut kettuiluna, jos sanoo vaikkapa että olipa nerokas idea, niin toinen suuttuu ja sanoo että vttu keksi itse sitten parempi!

Esim. Briteissä sen sijaan jos sanoo that was genius idea, vastataan normaalisti: "Thank you for these kind words."

Suomessa jos mitään ei kuulu, kehuja tai haukkuja, silloin on asiat menneet hyvin.