Inhoan liian siistiksi ja tylsäksi sliipattuja pihoja.
Tällaisia kuin huvilassa ja huussissa. Ei mitään persoonaa. Nurmikkoa, tuijaa ja joku pihlaja. Siinä kaikki. Itse tykkään rehevästä puutarhasta jossa on paljon erilaisia puita, pensaita ja kaikista tärkein eli perennapenkkejä. Väriä ja runsautta, mutta silti siisti eikä mikään rytölä. Nykyään kaikki haluavat vain helppohoitoista, tai siis täysin huoltovapaata. Runsaskin piha voi olla silti helppohoitoinen.
Kommentit (12)
Kun katselee pysäytyskuvia, niin hetkittäin näkyy roinakekoja jonkun liiterin takana, missä kamera ei vartavasten vieraile.
Olen puutarhuri ja en erityisemmin pidä niistä muutoksista, joita kyseisessä ohjelmassa tehdään. Heidän puolustuksekseen täytyy kuitenkin sen verran sanoa, että muutoksen jälkeen asiakkailla on vain runko, josta pihan tulisi lähteä kehittymään kasvien kasvaessa.
Sama. Minusta pihan pitää olla sellainen, jossa luonnonvaraiset eläimet ja hyönteisetkin viihtyvät.
Vierailija kirjoitti:
Sama. Minusta pihan pitää olla sellainen, jossa luonnonvaraiset eläimet ja hyönteisetkin viihtyvät.
Ja pihan pitäisi sulautua luontevasti ympäröivään luontoon. Siirtonurmikko mökillä on aika teennäisen ja muovisen oloinen. Pidän omassa pihassani eniten siitä, ettei ole selkeää rajaa ympäröivän metsän ja oleskelu/puuhastelupihan välissä. Toisille nuo heinätupsut voisivat olla kuitenkin kauhistus, minä pidän isojen kuusten ja pajujen luomasta salaperäisestä tunnelmasta, kun polut kulkevat niiden lomassa.
Jokainen voi toki laittaa omansa sellaiseksi kuin haluaa. Ei minua stressaa muiden tyylivalinnat, riittää että oma piha on mieluinen.
Vierailija kirjoitti:
Kun katselee pysäytyskuvia, niin hetkittäin näkyy roinakekoja jonkun liiterin takana, missä kamera ei vartavasten vieraile.
Siellä roinakasassa on hyvä koti punkeille.
Sama! Tuijia, tumma kivetys ja nurmikkoa, niin tylsää!
Itse suosin täysin karvatonta puutarhaa.
Minua taas miellyttää siistit ja sliipatut amerikkalaistyyppiset pihat. Tasainen, huoliteltu ja terve nurmi, kauniit istutukset sekä täydellinen siisteys. Pihoille tehty yhteiset säännöt asujainyhdistyksen toimesta joita jokainen on sitoutunut noudattamaan. Jopa nurmen väri voi olla säädelty!
Omakotitalo alueella jossa asun asuu paljon 50+ ikäisiä ja niillä pihat on ns vanhan ajan puutarhoja. Paljon kukkia, marjapensaita, omenapuita, orapihlaja-aidat jne. Jotkut on myyneet talonsa ja muuttaneet varmaan lähemmäs palveluita kun ikää on alkanut olemaan. Uudet asukkaat jotka on nuorempia on raivanneet pihan, jäljelle on jäänyt vain nurmikko ja aita sekä rakennettu tosi iso terassialue.
Etkä inhoa, sisimmässäsi haluaisit semmoisen mutta olet liian laiska pystyäksesi siihen.
Huonoja ne on ympäristöllekin.