Alko-huume-läheis-peli- seksi riippuvuus ym, jos olisi pakko valita! ,
Kaikki riippuvuudet kuormittavia ja ihmistä kuluttavaa/kuolettavaa. Itse joskus miettinyt asiaa ja toki yksi riippuvuus johtaa toiseen. T. Alkkis kotona, jolla rahaa juoda, mutta haitoilta en säästy.
Kommentit (6)
Mun mielestä alko/huumeriippuvuus tuhoaa kaikkien elämän. Seksi riippuvuutta pystyy varmaan parhaiten peittämään tuhoamatta läheisten elämän..
Minulla on kaikki muu paitsi huume-ja seksiriippuvuus. Toki niitäkin tullut harrastettua mutta ei ongelmallisesti.
Läheisriippuvuus ei tarkoita sanan varsinaista riippuvuutta vaan, että ihminen on enemmänkin kanssariippuvainen. Eli esim alkoholistien lapset sairastuvat myös vanhemman päihderiippuvuuden vuoksi ja alkavat tekemään kaikkensa kuten miellyttämään, jotta kokisi riittävänsä tai voivansa auttaa vanhempaansa. Valitettavasti tällainen käytös jää selviytymismetodiksi myös aikuisena ja omien tunteiden ja rajojen tunnistaminen on vaikeaa.
T: kokemuksesta kertova
Jos tietäisin, että potkasen kerralla tuon puoleiseen, eläisin vallattomaa elämää. Nauttisin. Mutta en uskalla, koska en tiedä, miten roppa ja pää kestää. Olen 60- luvun lopulla syntynyt nainen, hyvä lapsuus, vauhdikas nuoruus, äitiys kolmekymppisenä. Nyt maailmanmeno tuntuu pelottavalta, etten ole motivoitunut elämään pitkään. Ap.
Ja vielä tunnollisena ihmisenä yritän tai ajatuksena on, etten tuota läheisille harmia taikka kerro tilanteesta. Sukurasituksena alkoholismia ja yksi itsemurha. Yritän omin keinoin saada alkon käyttöä vähennettyä. Jos ei olisi läheisiä, antaisin palaa.
Paras ja symppid leffa: hurmaava joukkoitsemurha!
Sex & Drugs & Rock & Roll