Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten taas motivoida itsensä käymään ihan töissä-töissä

Vierailija
31.05.2024 |

Ensin olin lasten kanssa pitkään kotona, yhteensä 6 vuotta. Muistelen että joskus ennen lapsia työpaikalla käynti oli ihan ok asia ja ei sitä niin miettinyt. 

6 vuoden jälkeen aloin taas käydä töissä ja muutaman vuoden kävin ihan työpaikalla ja en oikein tykännyt. Koko ajan oli olo että olisin mielummin kotona ja että minun kuuluisi olla siellä. 

Vähän ennen koronaa jo aloin sitten tehdä kokonaan etätöitä. Siitä tykkäsin ja oli hyvä kun sai ajatella työjuttuja ja olla samaan aikaan kotona. Tunsin olevani oikeassa paikassa ja tekeväni oikeita asioita. 

Nyt on piakkoin taas aika kun rupean käymään ihan työpaikalla. Ihan omasta valinnasta, vaihdan työhön jossa on 1000€/kk parempi palkka. Ja ehkä tavallaan kaipaankin jotain uutta sisältöä elämään. 

Mutta nyt olen käynyt kriiseilemään että saanko mitään irti työpaikalla olemisesta ja onko vaan koko ajan olo että olen väärässä paikassa ja elämänlaatu luisuu alas. Työ on ihan lähellä kyllä. 

Lapset menee molemmat jo yläasteelle joten ei enää pitäisi siihen liittyä että tartteis minuu täällä 247 (päinvastoin tuntuu että lapsetkin alkaa toivoa että olisin vähemmän kotona). En vaan ole lasten saamisen jälkeen enää näköjään saanut takaisin sitä tunnetta että työpaikalla käynti voisi olla kiva juttu. 

Muistuttakaa minua, mikä siinä voi olla kivaa kun ihan käy töissä? Kestääkö talo pystyssä sen aikaa?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinäkin alat olla jo sen ikäinen että mitä sinä itse elämältä haluat? 

Vierailija
2/3 |
31.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sinäkin alat olla jo sen ikäinen että mitä sinä itse elämältä haluat? 

Hyvä kysymys. Olen 40v. Haluaisin osata käydä kodin ulkopuolella töissä ja tykätä siitä. Haluaisin uusia kokemuksia sitä kautta. Haluaisin päästä tästä kotona kökkimisestä eroon - ja toisaalta en halua. Vähän niinkuin joku riippuvaisuudesta kärsivä ihminen ehkä? Ajattelin että olisin valmis, mutta tuli oudot tunteet. Kaipaisin siis kenties jotain rohkaisua ja näkemyksiä muilta ihmisiltä? 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siishen toimistolla/työpaikalla olemiseen nopeasti tottuu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kahdeksan