Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ihan tajutonta, miten leveästi elää kahden ihmisen palkalla!

Vierailija
20.02.2011 |

Mies on ollut talouden ainut tulonsaaja viimeiset 12v, sillä olen ollut sinä aikana opiskelija ja kotiäiti.



Menin töihin ja nyt saamme kahta palkkaa perheessä. Mies on keskituloinen, samoin minä. Ollaan totuttu siis elämään niukasti yhdellä palkalla, joten oma palkkani tulee tavallaan täysin ylimääräisenä.



Tunnen itseni todella rikkaaksi! Meillähän on varaa tehdä mitä vaan! Säästää, ostaa vaatteita, mennä jopa lomalle koko perhe. Nyt loppui kituuttaminen.



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

viestistäsi. :)



Meillä on toivottavasti pian samanlainen tilanne, olen valmistumassa piakkoin ja parhaillaan etsin töitä. Olemme miehen kans monesti haaveilleet, että miten sitä rahaa sitten onkaan, kun pääsen töihin ;).

Vierailija
2/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä palasin kotiäitivuosien jälkeen töihin, teen 6 h päivässä töitä eli olen vielä osittaisella hoitovapaalla. Käteen jää päivähoitomaksujen (n. 580 euroa) jälkeen saman verran kuin kotona ollessanikin. Onneksi viihdyn töissä, muuta motivoivaa tässä ei olekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja aloitin myös työt. Mikä parasta, talolaina maksettu. Tuntuu että rahaa, sitä vaan tulee lisää ;)

Vierailija
4/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän samalla tavalla kun kaksosemme aloittivat koulun. Kun päiväkotimaksuja ei enää ollut, ei oikein tiennyt mihin sen kaiken rahan laittaisi.

Vierailija
5/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei oikein tiennyt mihin sen kaiken rahan laittaisi.

sinun ongelmasi... huoh...

Vierailija
6/6 |
20.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka olen elänyt viimeiset 9 vuotta tulonsiirroilla. Miksi mennä töihin?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kuusi