Haluaisin vaeltaa ja retkeillä rauhassa mutta wannabee retkeily(turistit) ovat valloittaneet nykyisin taukopaikat
Kivaa koettaa nukkua yöllä kun naapuriteltan harrastelijaretkeilijät möykkäävät vielä klo 2.00 yöllä.
Kommentit (14)
Samanlainen harrastelija taidat olla itsekin. Ryyppäät vain mukana.
On sellisia reittejä joissa harrastelijat ei liiku.
Kerran menin kansallispuiston nuotiopaikalle ja järkytyin. Siellä pyöri enemmän jengiä kuin oman kotilähiön kerrostalo-korttelissa. Totesin, että jos haluaa olla rauhassa, pitää pysyä siellä kaupunkilähiössä.
Suomessa nyt ei ole mitään tunkua turisteista. Mitäs menen ihan viereen telttoinesi.
Et ole oikea vaeltaja, jos kaipaat taukopaikkoja. Olet siis wannabe retkeilijä(turisti) siis itsekin. Älä väheksy kaltaisiasi.
Niin. Haluaisit olla turisti paikassa, jossa ei olisi muita turisteja. Sitten sinun kannattaa etsiä sellainen paikka ja mennä sinne.
Mikä sinne samalle alueelle vetää? Ei minua metsäretkilläni kukaan häiritse mutta kierränkin yleiset laavut kaukaa. Olisiko nyt pieni minäminä-asenne vaivana? Kyllä ulkona tilaa riittää.
Vierailija kirjoitti:
Kerran menin kansallispuiston nuotiopaikalle ja järkytyin. Siellä pyöri enemmän jengiä kuin oman kotilähiön kerrostalo-korttelissa. Totesin, että jos haluaa olla rauhassa, pitää pysyä siellä kaupunkilähiössä.
Heh juu totesin saman tuossa koronan jälkeen kun lähdin kansallispuistoon. Siis hirveä meno päällä. Oli kanootin vuokrausta, pyörän vuokrausta ja vaikka mitä markkinahumua opastuspaikalla. Sitten kun lähdin kävelemään merkittyä reittiä niin vastaan tulee noita edellä mainittuja joka mutakassa ja ohitse pyrkiviä saman verran 😂. Taukopaikalla pariskunnan mies kiukutteli naiselleen että "hae nyt sitä prkl"..väkeä oli muutenkin enemmän kuin toriteltalla kaikki tunkemassa makkaroitaan tulille....siinä sitten ajattelin että kyllähän noita tavallisia metsiäkin riittää ja käännyin takaisin 😁
Koronasta johtuen harrastelijoiden määrä räjähti kasvuun ja nykyisin kerrostalossakin on rauhallisempaa kuin kansallispuistossa.
www.kauppalehti.fi/uutiset/retkeilyinto-nakyy-alan-erikoisliikkeissa-ky…
Samaistun, varsinkin ärsyttää, että tosi isolla osalla on ihan täysin etiketti hukassa, miten noissa paikoissa käyttäydytään, ja miten huomioidaan muut ihmiset. Roskaamista, meluamista, juomista, kaikenlaisia nuotiovirityksiä, ei piitata eläimistä, metsäpalovaroituksista, ei tehdä tilaa, ollaan epäkohteliaita, pas*kotaan joka puolle ja mitä kaikkea.
Mutta olen oppinut, että on parempi mennä kirjaimellisesti metsään, niin saa olla ihan itsensä kanssa :D
Vierailija kirjoitti:
On sellisia reittejä joissa harrastelijat ei liiku.
Haluaisin kysyä sulta niistä reiteistä mutta valitettavasti en voi tällä palstalla ettei asia leviä julkisuuteen.
Ap
Kiva mennä metsän rauhaan kansallispuistoon jos oman teltan viereen majoittuu joku lapsiperhe jossa lapset kiljuvat ja huutavat 24h. Lapsille voisi opettaa käytöstapoja ennen kuin heidät viedään telttaretkelle.
Vierailija kirjoitti:
Kiva mennä metsän rauhaan kansallispuistoon jos oman teltan viereen majoittuu joku lapsiperhe jossa lapset kiljuvat ja huutavat 24h. Lapsille voisi opettaa käytöstapoja ennen kuin heidät viedään telttaretkelle.
Ymmärrän tavallaan, mutta toisaalta jos häiritsee > mene muualle. Lasten kanssa on helpompi retkeillä niillä rakennetuilla paikoilla kuin puskassa. Käyttäytyä toki pitää. Nostan silti hattua kaikille, jotka yrittävät opettaa lapsilleen retkeily- ja luontotaitoja. Jostain se harjoittelu on aloitettava, myös sen, miten luonnossa käyttäydytään ja muut ihmiset huomioidaan. Se taito on usein retkipaikoilla aikuisillakin ihan hukassa.
Mene syvemmälle metsään.