En tajua nyrkkeilyä
Toki, jos katsotte ihan maailman huipputason nyrkkeilyä kuten esim Mike Tyson vs Evander Holyfield, niin sitä tajuaa. Se on säännönmukaista, siinä kaikkia sääntöjä noudatetaan. Kun urheilija tekee jotain sääntöjen vastaista niin tuomari huomaa sen ja antaa urheilijalle siitä rangaistuksen.
Mutta muuta nyrkkeilyä en sitten tajuakaan. Siis vähänkin alemman tason nyrkkeilyä. Siellä lyödään vyön alle ihan koko ajan! Sääntöjen mukaan yksikin lyönti vyön alle on sääntöjen vastainen, yhdestäkin lyönnistä vyön alle tuomarin pitäisi antaa jonkinlainen rangaistus urheilijalle. Mutta eipä vaan anna! Siellä urheilija voi lyödä 50 kertaa vastustajaa vyön alle ilman minkäänlaista rangaistusta, ilman että tuomari reagoi niin yhtikäs mitenkään. Ehkä vasta joskus sitten kun tulee lyönti numero 100 vyön alle, ehkä vasta sitten tuomari puuttuu peliin jotenkin, ehkä, säkällä!
Niin: alemman tason nyrkkeilyssä lyödään pääasiassa vyön alle, enimmäkseen vyön alle. Suurin osa lyönneistä menee vyön alle. Nuo urheilijat tähtäävät suurimman osan lyönneistään vastustajan vyön alle. Eikä tuomari reagoi mitenkään. Joten jopas on PAS KAA urheilua, kun tuomarit eivät ollenkaan kontrolloi sitä että sääntöjä noudatettaisiin!!!
Toki olympialaisissa juttu on eri. Siellä, siis "amatöörinyrkkeilyssä", jossa urheilijoilla on kypärä päässä, siellä tuomarit valvovat koko ajan ihan sataprosenttisesti sitä mitä urheilijat tekevät. Ihan sataprosenttinen sääntöjen valvonta! Eli jokaisesta lyönnistä vyön alle saadaan rangaistus. Mutta siis nyt en puhu amatöörinyrkkeilystä vaan minä puhun "ammattilaisnyrkkeilystä" eli siitä mitä ei tehdä olympialaisissa eikä tehdä kypärä päässä, eli sitä ei tehnyt Mike Tyson. Siinä tuomarit eivät todellakaan valvo sataprosenttisesti, eivät läheskään, eivät valvo edes 50-prosenttisesti!
Kommentit (2)
En tajua minkään urheilun katsomista. Tekemistä kyllä.
Minä ap jatkan. Enkä kyllä myöskään tajua jalkapalloa. Koska sielläkin toki on säännöt. Ja tuomari valvoo sääntöjä ainakin ylimmillä kolmella sarjatasolla (liiga, divisioona 1, divisioona 2), mutta sen jälkeen se valvonta alkaakin aika paljon pettää. Eli siis esim viidenneksi korkeimmalla sarjatasolla tapahtuu niin kovia taklauksia (törkeitä pahoinpitelyitä) että niistä pelaajien tulisi saada koko vuoden mittainen pelikielto. Mutta eivät vaan saa!
Jos sinä jossain ulkona kaupungilla jossain kadulla yhtäkkiä juokset päin vastaantulevan jalankulkijan jalkoja niin pahasti että vastaantulijan polvet hajoavat ihan luut murskaksi, niin sinä joudut vankilaan. Mutta jostain ihmeen syystä tätä ei tapahdu jalkapallossa kun ollaaan viidenneksi korkeimmalla sarjatasolla. Siellä saa murskata ihmisten polvien luita niin paljon kuin vain huvittaa. Eli eihän siinä ole niin yhtään mitään järkeä! Eihän siellä noudateta niin yhtään mitään jalkapallon tai muunkaan urheilun sääntöä! Tässä yksi video siitä kaikesta tajuttoman rajusta väkivallasta jota jalkapallon alhaisilla tasoilla harrastetaan: