Kuinka paljon sormusta voi suurentaa?
Mun kihla- ja vihkisormukset oli kokoa 15, mutta niitä on kerran suurennettu, olisko nyt 15,5. Ne on tosi kapeat, 2mm. Ihan tavalliset kultasormukset, toisessa on rivissä 7 pientä timanttia.
Voiko noita vielä suurentaa? Mulla on nivelvaivoja, joiden takia toisen käden sormet ovat nyt sit ilmeisesti pysyvästi turvonneet, sormukset eivät ole vuoteen mahtuneet sormeen ja nyt kun lääkitys on ollut jo jonkun aikaa, ja auttanutkin, niin silti ei mee sormukset paikalleen. Oikean käden nimettömään ne menisi, mutta haluan pitää vasemmassa.
Voiko noita sormuksia vielä suurentaa? Kuinka paljon? Varmaan tarttis johonkin 16,5 ehkä.
Kommentit (2)
timanttisormusta tuskin voi kauheasti enää suurennella, koska istutukset kärsii sitten.
Sormuksia voi vielä suurentaa laitattamalla niihin "välipalan". Sellaista kai suositellaankin kivellisissä sormuksissa. Kävin omani leikkauttamasssa irti ja suurentamassa. Maksoi muistaakseni n. 70e, samalla ne putsattiin.