kerrostalossa asuvat jossa on kaukolämpö
Neliöt, saunaa ja kuinka paljon vuodessa joudutte maksamaan sähkön kulutuksestanne?
Kommentit (5)
Paljon sähkölaitteita, tietokoneita, pelikonsoleita, sauna päällä 1krt/vko, käytetään paljon uunia, tietokoneet päällä 24h jne. Valot sentään energiapihejä.
vuodessa sähkölasku n.300€ (emme ole vielä laiskuuttamme kilpailuttaneet, jos sen tekisimme olisi hieman pienempi, näin olen kuullut) sauna ja kylpäärissä lattialämmitys.
Olemme aika tavallisia sähkönkäyttäjiä, eli joskus saattaa tietokone olla turhaan päällä tai valo päällä huoneessa jossa emme ole, mutta toisaalta kun kotona ei ole ketään ei pala valojakaan missään jne. eli emme ole tuhlailevia emmekä pihtareita :)
Meillä vuokrakolmio olisiko reilu 70 neliötä, jossa kaukolämpö. Ei saunaa, ei lattialämmitystä. Yksi tietokone, telkkari ja keittiössä normaalit kodinkoneet. Sähkölaskumme on 189e/ 3kk. Eli vuodessa reilut 750e
Meillä tuli samanlainen lasku kun teillä paitsi että meillä on sauna (jota lämmitetään 1-2 kertaa kuussa) ja lattialämmitys.
Onko keittiön kodinkoneet kovin vanhoja?? Entä kuinka usein peset pyykkiä?
Vanhat jääkaapit erityisesti ovat sellaisia energiasyöppöjä!
vuosittainen sähkönkulutus noin 1300 kWh. Ajantasainen laskutus, varmaan jotain 200 euroa vuodessa.