Jos antaa lapsen adiptioon, saako sen antaa kenelle haluaa?
Kommentit (9)
Esimerkiksi sehän on aika yleistä, että isovanhemmat ovat lapsen huoltajia.
Mutta jos menee huostaanoton tms. kautta, niin tuskin se biologinen äiti silloin saa olla valitsemassa niistä hakijoista.
Salkkareita en kyllä katso.
Huostaanotto ei tarkoita adoptiota. Monet isovanhemmat toimivat lapsenlapsen sijaisvanhempina, mutta eivät ole lapsen huoltajia.
niitä pyritään noudattamaan.
Esim itse vaaleaverikkö bioäiti voi toivoa lapsen vanhemmiksi vaaleahiuksisia.
Ja se Helihän ei ole käynyt edes adoptioneuvontaa ja on lisäksi sinkku. Suomessa adoptiolapsia saa vain avioparit.
jolla on adoptiolapsia. Yksi ulkomailta, mutta sitten vammaisia suomalaisia. Että kyllä onnistuu suomalainenkin adoptio, vaikka ei olisikaan naimisissa, jos on valmis ottamaan vammaisen lapsen.
Itse harkitsin aikanaan yhden lapsemme antamista adoptioon heti syntymän jälkeen. Oli ystäväpariskunta juuri silloin adoptioneuvonnassa ja pohdin tosissani sitä. Onneksi asiat kääntyivät hyväksi raskauden loppuvaiheessa ja jaksoin ottaa vauvan vastaan!
kenet haluaa. Ei kumminkaan puolin. Huostaanotettuja lapsia ei yleensä adoptoida. Sijaisvanhemmat eivät ole lapsen huoltajia. Isovanhemmat eivät saa automaattisesti edes sijoitukseen lapsenlapsiaan.
Kotimaan jonoon pääsevät vain avioparit.
Ja ulkomailtakaan ei enää käytännössä lapsia sinkuille tule. Vielä noin 5 vuotta sitten tuli.
t. kahden adoptiolapsen äiti
kyllähän voi tehdä siten, että lapsen vauva-aikana ottaa tämän toivotun henkilön täysin mukaan lapsen hoitamiseen, ja hakee hänelle oheishuoltajuutta. Näin neuvotaan toimimaan myös jos on tiedossa, että vanhempi tulee kuolemaan sairauteen, ja halutaan, että lapsi jäisi esim. isovanhempien hoidettavaksi.
Ja kaiketi sitä voi sitten ajan kanssa yrittää virallistaa adoptioksikin.
saako lapsi asua ja elää sen oheishuoltajan kanssa. Näin ei oikeastaan neuvota tekemään edes sukulaissijaisvanhempien osalta, mutta voihan niin tehdä. Ei siitä haittaakaan ole.
Ja se Helihän ei ole käynyt edes adoptioneuvontaa ja on lisäksi sinkku. Suomessa adoptiolapsia saa vain avioparit.