Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä te jotkut muka tiedätte, kuka on työllistetty ja kuka ei vain näkemällä?

Vierailija
09.04.2024 |

Mihin perustuu se luulonne, että ahkerat on vakituisia ja laiskat työllistettyjä?

Olen sen verran ollut tekemisissä paikassa, missä on molempia, joten väitän täysin, että ulkopuolinen ei mitenkään tiedä. Jo pelkästään itseni kohdalla kävi kerran näin kun sanoin asiakkaalle että minulla loppuu työllistämisjakso huomenna niin en ole täällä enää ylihuomenna. Asiakas huudahti "No et voi työllistetty, sinähän osaat tämän asian". En ollut lähellekään paikan fiksuin työllistetty edes.  

Nykyään olen vakityössä ja minut tuntevissa on ihmisiä, jotka luulevat etteivät tunne ketään, joka on joskus ollut työttömänä, kun asun eri paikkakunnalla kuin silloin työttömänä ollessa. 

Myös yhdistykessä missä olin vapaaehtoisena takavuosina oli sekä laiskoja että ahkeria työllistettyjä. Suurin osa niistä ahkerista on joko vakityössä tai lähtenyt kouluun nykyään, kenestä jotain kuulen. Kaikista en tietenkään tiedä. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua luullaan usein työttömäksi, vaikka tienaan 10% parhaimmistossa. Siinäpä luulevat.

Vierailija
2/2 |
09.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen vain hyvin usein näkee ja yleensä ihan heti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla