Missä vaiheessa raskautta pitää kertoa työnantajalle olevan raskaana?
Meillä työnantaja maksaa 3kk palkan älomalta? Lasketaanko vuoden 2009 tulojen mukaan äitiyspäiväraha kun la 2011?
Kommentit (5)
Lasketaan vuoden 2009 mukaan. Äitiyslomasta täytyy kertoa 2 kk ennen sille jääntiä.
pitää ilmoittaa viim. 2 kk ennen sen alkua. Eli keskikolmanneksella työnantajalle ilmoitus. Äitiyspäivärahar lasketaan viimeisimmästä selvitetysrä verotuksesta, eli näin alkuvuodesta 11 sen 09 verotus, myöhemmällä vuotta voidaan käyttää jo selvitettyjä 10 tuloja.
mulla jotku huomas vasta kuukautta ennen kuin jäin pois. Liekö kaikki koskaan. Olen lääkäri, pidän "lääkärintakkia".
Joten kai se lasketaan 2009 tulojen mukaan vai onko siihen joku muutos tullut? Lasketaanko äitiys ja vanhenpainraha samoista tuloista kuitenkin? ap
2 kk ennen äitiyslomalle jäämistä. Käytännössä siis jossain rv 25 main. Useimmat tietty kertoo aiemmin koska raskaus näkyy.
Raha määräytyy sun tulojen mukaan. Jos palkka on nyt 20% isompi kuin 2009 verotuksessa, niin sitten nykyisen palkan mukaan.