Kotimyynti asiaa ja kysely.
Millainen on mielestäsi paras kotimyyjä?
Itse myyn lastenvaatteita ja ajattelin kysyä teidän mielipidettä :)
Mutta toivoisinkin saavani tietoa sellaisilta, jotka oikeasti hyödyntävät kotimyyjiä, eikä tunne niitä pakkomyyjiksi.
Tai onko täällä toista kotimyyjää joka voisi antaa ideoita mulle. Kiitos.
Kommentit (3)
On tosi ärsyttävää jos kysyy myyjältä vaikka väreistä tai valmistusmaasta ja myyjä vastaa ettei tiedä.
Viimeksi olin "maustekutsuilla" ja kuulosti siltä että myyjä ei itse edes laita ruokaa, eikä ollut kokeillut edes sitä eniten myytyä tuotetta itse, että olisi osannut vastata kysymykseen menekistä.
Jos myyt Meandia, muista painottaa laatua, "oma" myyjäni ei minusta kehunut laatua tarpeeksi, eikä ole kertonut kuinka esimerkiksi värien kesto on parantunut huomattavasti muutaman vuoden takaisesta.
Minä myyn Jonathanin lastenvaatteita.
Ja nämä vaatteet on käytössä lapsillani, joten sen puolesta kokemusta löytyy niistä.
Myönnän, että välillä tullut kinkkisiä kysymyksiä joihin en ole osannut vastata... ja se on hävettänyt ja ottanut päähän, kun en ole voinut myydä tuotetta paremmalla osaamisella ja tiedolla.
ap
Tykkään, jos esittelijä vinkkaa esim. yhdistelymahdollisuuksista... tää paita ja nää housut näyttää kivalta jne.
Osaa kertoa vaatteiden laadusta, tuotannosta, materiaaleista.
Henkilö joka kertoo ensin oman osuutensa ja sitten antaa ihmisten rauhassa tutustua vaatteisiin, selailla esitteitä, höpötellä keskenään vaatteista. On iloinen, mutten kommentoi ihmisten valintoja/ostamattomuutta negatiivisesti.