Nyt Iltalehdissä vainotaan jo nuoria että miksi he eivät ole onnellisia "maailman onnellisimman kansan seassa"
Lopettakaa jo tää vatvominen. Suomi ei ole maailman onnellisin kansa.
Se on kilttipoika palkinto tälle valtiolle, koska tämä valtio kumartelee näitä isompia tahoja aina kaikessa. Se vaikuttaa suoraan meidän talouteen positiivisesti. Kumartele ja saat almuja.
Se on bisnestä mitä pyörittää aivan järjetön korruptio. Ei se sen ihmeellisempää ole.
Onnellisuus on sellainen asia, että sen kyllä näkee ihmisestä. Me voidaan varmaan jokainen olla siitä samaa mieltä että Suomessa ei paljoo tälläsiä ihmisiä ole.
Tossa testissä ei kysytty kansalaisilta mitään. Ne valehtelee että kaikilta kansalaisilta kysyttiin, no keltään ei silti kysytty mitään.
Me aletaaan menemään nyt aikaan, jolloinka totuus tulee esille kaikesta mitä maailmalla tapahtuu. Meidän on osattava alkaa puhua suoraan asioista.
Kommentit (13)
Niin missä? Miten vaikeaa on laittaa se linkki?
Onko kysely tehty eduskunnassa, koska kukaan ei tiedä ketään jolta asiaa olisi kysytty?
Homma haisee ja pahasti. Todellisuus iskee vasten kasvoja päivittäin. Kurjistaminen tulee olemaan huipussaan nykyisellä politiikalla.
Onko kansa tosi simppeliä, vai vaan päättäjät?
Eikö siitä saisi olla kiinnostunut, miksi tämä maa tarjoaa erilaiset elinolosuhteet eri ikäluokille?
Suomessa alkaa olla samanlaista propagandaa kuin Venäjällä. Liekkö kuinka paljon näitä yhteiskuntaan soluttautuneita ry...asialla.
Ei todellakaan kukaan väitä, että jokaiselta kansalaiselta on kysytty. Minimaalinen yleissivistys riittää siihen, että tietää miten tämäntyyppisiä tutkimuksia tehdään. Tilastotieteellinen metodologia.
Suurin ongelma tämän tuloksen ymmärtämisessä taitaa olla se, että ihmisillä on joku käsittämättömän ruusuinen kuva siitä, miltä elämä jossain muualla näyttää. Ei se muualla ainakaan sen helpompaa nimittäin ole. Köyhiä, kipeitä ja kurjia löytyy joka maasta ja harvassa heistä pidetään huolta edes sitä vähää mitä täällä.
Mutta älkää huoliko, tämän hallituksen linjauksien myötä parin-kolmen vuoden sisään kärkipaikka on historiaa niin voitte keksiä jotain muuta ulistavaa.
Ei kai ne ole onnellisia kun koulussa opetetaan että sitkeyttä ja vaivannäköä ei tarvita
ja sitten elämä yllättää
Ei kai se kysely ollutkaan vaan siinä käytettiin eri mittareita kuten kuinka paljon korruptiota on ja mikä on yleinen elintaso.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai se kysely ollutkaan vaan siinä käytettiin eri mittareita kuten kuinka paljon korruptiota on ja mikä on yleinen elintaso.
Ei, kyllä tässä tutkimuksessa on nimenomaan kysely. Vastaajat antavat pisteitä eri asioista.
jep