Parhaat siivousvinkit. eteenkin keittö (kaapit ovet, tasot, tiskiallas, uuni) jne
Kommentit (18)
Kun siivoat väh kerran viikossa ei tuollaisia tarvitse kysellä.
nyt taas olis aikaa ja energiaa siivota.
eli parhaat vinkit kiitos.
liesi ja uunin luukku; sokeripala
pinnat; mikrokuituliina ja jos keittiötasot on tosi likaiset ja kestää hankausta, niin esimerkiksi all tip top- hankausaine (ainoa joka meillä poisti vanhasta asunnosta tahrat ikiaikaseista naarmuuntuneesta työtasosta). On myrkytön ja miedon hajuinen.
Olen tehnyt sumutepulloon miedon pesuaineliuoksen astianpesuaineesta, ja sumuttelen sitä keittiön pinnoille aina kun on tarvis. Sit odottelen pari minuuttia ja pyyhin; ei tarvi hangata eikä väännellä rättiä vaan lika lähtee helposti ja siististi.
on hyvä kylppärin ja vessan pesussa. Seinät ja kaikki mihin vettä voi suihkuttaa ja harjata samalla. Tehokas ja nopea.
Jääkaapin hyllyt laitan tiskikoneeseen jos en jaksa käsin tiskata tai pyyhkiä niitä.
Murut kaappien hyllyiltä ja leikkuutasolta imuroin niin on nopeempi sitten vaan pyyhkästä pinnat.
siis sisäpuolelle toimiva on Viledan keraamiselleliedelle tarkoitettu puhdistussieni. Ei naarmuta lasia, ja lähtee helposti puhtaaksi, mutta varo käyttämästä muille pinnoille (nim. mies pesi sillä meidän ruokapöydän :S)
hinkataan kaikki palaneet paskat pois liedeltä. Ei naarmuta. Täytyy vaan muistaa huuhdella kaikki sokerit pois ennenkuin laittaa lieden päälle ettei sokeri pala uudestaan kiinni lieteen
hinkkasin sokeripalalla 1 tunnin uunin lasiluukkua. paska ei lähtenyt, palanut niin tiukasti kiinni
jos vielä pyörii sotkut päässä niin mene panemaan, saat parempaa ajataltavaa :D
ph7. pyyhi pois. helppoa ja kätevää
myrkyton pesuaine lasille ja peileille. Lapsetkin tykkaa suihkia ja pyyhkia sita.
Etikka siis sita vahvaa ja varitonta (vakiviinietikka?)
myrkyton pesuaine lasille ja peileille. Lapsetkin tykkaa suihkia ja pyyhkia sita.
Etikka siis sita vahvaa ja varitonta (vakiviinietikka?)
etikkavesiseos kaapeille, sitruuna kaakeleille ja uunille, sokeripala hellalle ja mahdollisille pinttyneille tahroille (myös pohjaanpalaneille kattiloille!
sitruunalla saa myös mikron sisukset helposti puhdistettua, eli sitruunavettä lautaselle ja muutama minuutti täydellä teholla, jätetään vaikuttamaan muutamaksi minuutiksi ja pyyhitään mikron sisäpinnat.
en halua keittiööni ylimääräisiä kemikaaleja, joten siksi siivoan "elintarvikkeilla".
tee laimea yleispesuaineliuos suihkepulloon ja ota tavaksi suihkauttaa hieman pinnoille ja pyyhkäistä aina ohimennen, vähintään kerta viikkoon ne ovenpielet, kahvat ja kaappien ym ovet.
Saitkin hyviä vinkkejä jo ketjussa.
Tiskipöydälle on myös oma aineensa, jos haluaa sen kiiltävän aina.
Kunnon mikroliina irroittaa lian ilman pesuaineitakin, hieman nihkeänä kun käytät, ei märkänä.
Jos on pinttynyttä likaa, annat puhdistusaineen ensin vaikuttaa hetken ja sitten pyyhit mikroliinalla ja hetken päästä toistat. Muista kiertää mikroliina mahdollisimman kuivaksi huuhtomisen jälkeen tai hommaa kaksi. Se pyyhkii parhaiten nihkeänä.
Marttojen sivuilla on myös noita puhdistusvinkkejä.
siis tosi vanha vuokratalo, jossa keittiössä tuskin koskaan siivottu, voitte vaan kuvitella..
mun lempparit
- taikasieni
- fairy power spray (pitää olla varovainen ettei lähe maalit)
- semmonen ikkuna"lasta", jossa siis terävä terä, jolla on tarkoitus poistaa esim. maaliroiskeet ikkunoista, sillä rapsuttelin uunin.
tietyillä pinnoilla. Et huomaakaan kun se hioo pintaa ja lika tarttuukin sitten jatkossa kovemmin kiinni. MOnessa kätevä kyllä mutta ei ihan joka paikkaan silti sovi.
siis tosi vanha vuokratalo, jossa keittiössä tuskin koskaan siivottu, voitte vaan kuvitella..
mun lempparit
- taikasieni
- fairy power spray (pitää olla varovainen ettei lähe maalit)
- semmonen ikkuna"lasta", jossa siis terävä terä, jolla on tarkoitus poistaa esim. maaliroiskeet ikkunoista, sillä rapsuttelin uunin.
esim. tiskialtaan tummentumiin