Oletko huomannut että nirsot olisivat lihavempia kuin kaikkiruokaiset?
En tiedä, onko tätä tutkittu. Omassa lähipiirissä nirsot ovat ylipainoisia, kaikkiruokaiset hoikkia.
Eli hoikille kelpaa melkein kaikki ruuat ja syövätkin kaikkea kohtuudella.
Nirsot eivät useinmiten syö esimerkiksi kalaa, äyriäisiä, sieniä, monia kasviksia (varsinkaan pinaattia, lanttua, herneitä, papuja, linssejä tai kaaleja), maksaa, veriruokia, oliiveja, juustoja.
Kommentit (7)
Varmaan jotain totuutta tuossa.
Nirso mielellään skippaa terveellisemmän kaalilaatikon ja vaihtaa sen vähemmän terveelliseen makaronilaatikkoon.
Ehkä en yleistäisi ihan noin rajusti, mutta ehkä nirsouden laadusta riippuen on mahdollista, että ruokavalion yksipuolisuus on lihottava tekijä joillain.
Mä olen kasvissyöjä, joka ei syö monia kasvikunnan tuotteitakaan, eli jonkun mielestä varmaankin "nirso" (esim. mikään, missä on korianteria, lehtikaalia tai ruusukaalia ei mene alas) ja bmi on alle 17. Korkeimmillaan ollut noin 19, silloin söin hieman laajemmin kalaa, maitotuotteita ja munia. En kylläkään usko, että ruokavalio on itselläni painoa eniten ohjaava tekijä, laihdun vaan yhtään stressaantuneena hyvin helposti.
Nirsoille maistuu vain mättö. Eli ranskikset, hampparit, pitsat ym. Kaikki huuhdellaan cociksella alas.
Nirson ruoka on useimmiten varmasti ravinneköyhempää ja siksi ei niin täyttävää. Eli syödään tämän takia enemmän ja terveydelle huonommin.
Olen huomannut saman, syön itse kaikkea, salaatitkin on ihania.
Olen hoikka. Teini-ikäinen poikanikin on kaikkiruokainnen ja ilahtuu aina kanasalaatista yhtä paljon kun pizzasta :D Poikakin on hoikka.