Millainen ihminen ei halua tehdä lapsia sillä perusteella, kun "ei pidä siitä, millaisessa maailmassa lapset joutuvat kasvamaan"
Nämä tyypit sanovat, etteivät tykkää esim. nykyisestä "kilpailuyhteiskunnasta", jossa lapsella pitäisi no pienellä iällä olla jotkut viimeisintä huutoa olevat iPhonet, tai muuten joutuu kiusatuksi. Eivätkä halua siksikään lapsia, koska ovat lukeneet uutisia nuorten väkivaltaisuuksista ja ryöstöistä. Vielä myös viimeisenä syynä päätökselleen sanovat, etteivät halua siksikään lapsia, koska heidän mielestään asenneilmapiiri on "aivan sairas", jossa jo pienet lapset laitetaan kyseenalaistamaan tai häpeämään omaa sukupuoltansa, eikä pojat saa olla poikia eikä tytöt tyttöjä.
Onhan nykymaailmassa ja nykyajassa toki omat ongelmansa. Mutta niin on ollut kaikkina maailmanaikoina ennenkin! Eikä mitään ihan pikkuongelmia tosiaankaan. 80 vuotta sitten oli maailmansota, mutta siltikään ihmiset eivät lopettaneet hankkimasta lapsia. Entisaikaan oli myös paljon vakavia sairauksia, ihan täällä Suomessakin, jotka olivat, esim. koronaan verratuna - sitä mitenkään vähättelemättä - vaarallisuudeltaan ja vaikutuksiltaan aivan toista luokkaa ja läsnä käytännössä kaikkien perheiden arjessa. Oli aivan yleistä, että esim. tuberkuloosiin kuoli perheestä lapsia, sisaruksia ja vanhempia. Ei tarvitse mennä ajassa taaksepäin kuin meidän monien isovanhempiemme lapsuuteen, kun tuota vielä tapahtui. Oli myös poliota. Työskentelin itsekin kerran yhden vanhemman ihmisen kanssa, joka käveli hieman oudosti. Syy oli lapsuudessa polion aiheuttama vamma. Siltipä ihmisillä näytti kaikesta huolimatta olevan uskoa tulevaisuuteen.
Minusta näyttää siltä, että ihmiset, jotka jättävät noilla "en pidä tästä maailmanmenosta, enkä siitä, että lapset joutuvat siinä kasvamaan" -perusteilla lapsia hankkimatta, ovat menettäneet uskonsa ja toivonsa tulevaisuuteen aivan kokonaan. Minusta tuollainen on erittäin surullista ja yhteiskunnan kannalta katastrofaalinen asia. Onhan se aivan selvää, että jos lapsia ei synny, niin yhteiskunnalla ei ole tulevaisuutta. Toki myös täällä tällä hetkellä elävien ihmisten osalta on erittäin surullista, jos heillä ei ole uskoa eikä toivoa tulevaisuuteen. Sillä onhan sillä valtava negatiivinen vaikutus ihmisen mielialaan ja sitä kautta myös koko kansakunnan mielialaan.
Kommentit (52)
Minä ajattelen näin. Koen suurimmaksi rakkaudeksi sen etten pakota yhtään kaunista sielua tähän maailmaan, ihmiskunnan alamäki on nimittäin vasta alkanut.
Suomalainen henkinen ilmapiiri on kovin kylmä ja kova, kaikki elävät omissa pienissä piireissään, heikommista ei välitetä, olemme kärkimaa koulu -ja työpaikkakiusaamisten määrässä. Kaikki ollaan ajamassa alas taloutta ja terveydenhuoltoa myöten, kansallisomaisuudet myydään pilkkahinnalla ulkomaille.
Tuo on rakkautta ja vastuuntuntoa.Mietippä sitä että on ollut ihmisiä jotka antoivat 2.maailmansodan jälkeen syntyä jopa 8 huostaanotettua lasta,joista suurin osa elää n.80vuotta yhteiskunnan elätettävinä koska molemmat vanhemmat paitsi heikkolahjaisia isä sen lisäksi persoonallisuushäiriöinen väkivaltainen alkoholisti.Sodan tuloksena.Yhdeksän vuoden jälkeen 7 lasta pakkohuostaanotettiin ja viimeinen heti kun hän syntyi koska vanhemmat jäivät asunnottomiksi.Sota on hel****llistä ja rikkoo kaiken ja erityisesti tärkeimmät,eli lapset.Miksi siis hankkia yhtään lisää ihmispoloja kärsimään tänne.Gazan lapsetkin ovat kuolemassa tai jäävät sekä fyysisesti että psyykkisesti vammautuneiksi loppuiäkseen.
Eihän yhteiskunnalla mitään ikuista tulevaisuutta olekaan, vaikka kuinka tekisimme kaikki nyt lapsia.
Fiksu.
Osaa katsoa ja miettiä asioita, eikä ajattele vain itseään.
Minua harmittaa se että erityisesti tyhmä väki lisääntyy ja näin syntyy lisää tyhmiä ihmisiä. Lapsettomat ovat usein fiksua porukkaa.
Millä perustein lapsia haluavat hankintansa perustavat? Tarvitsevatko jotain maailmankansoitussyytä vai olisiko ihan vaan itsekkyydestä ja omien geenien jakamisesta? Meinaatko tosiaan, että lapsia haluavat eli ilmeisesti sinunlaiset ihmiset pyörtäisivät halunsa hankkia lapsia jonkin maailmantilanteen takia?
Se on hyvä syy. Osa ihmisistä (lapsista) kärsii niin paljon, jos jokin menee päin metsää. Onneksi osalla menee kohtuullisesti. Paitsi jos rahaa ei ole tai on kipeä.
80 vuotta sitten ei ihmisillä ollut paljon valinnanvaraa ehkäisyn suhteen, eikä muutenkaan kyselty naisilta haluaako ne lapsia vai ei. Niitä vai tehtiin jos kerran naimisissa oltiin, ja vaikkei oltukaan. Sitäkö toivoisit nytkin? Ei ihmiskunnan eikä edes tämän planeetan tarvitse kestää ikuisesti, mikään ei kestä. Hyväksytään vain se, että maailma tällaisena loppuu.
Jokaisella vapaaehtoisesti lapsettomalla on omat syynsä päätöksen taustalla. Minulla ei maailmanloppu niin paljon paina vaakakupissa, vaan päätös syntyi siltä pohjalta, että lapsen hankkiminen todennäköisesti vaikuttaisi negatiivisesti elämänlaatuni kaikilla osa-alueilla, koska en pidä lapsista enkä mistään lapsiin liittyvästä.
Ihmiset tekevät ratkaisunsa eri syistä.
Vastuullinen, joka rakastaa syntymätöntä lastaan ja haluaa hänelle hyvää.
Kokoomus on hyvä ehkäisyväline. 876
Tekosyyhän se pohjimmiltaan on, ja niin kuin kaikilla hyvillä tekosyillä, tälläkin saa kaupanpäällisiksi hyveellisen ihmisen sädekehän, toisin kuin vaikkapa sanomalla, ettei pidä lapsista, ei jaksa nähdä vaivaa jne.
Nykyajassa on suurinta vastuullisuutta olla hankkimatta lapsia. Syitä on useita: ilmastonmuutos, luontokato, geopoliittisten jännitteiden lisääntyminen, työelämän epävakaistuminen, yhteiskunnallisten vastakkainasettelujen lisääntyminen Suomessa jne. Lisäksi mikä hämmästyttävintä hallitus leikkaa sosiaaliturvaa erityisesti lapsiperheiltä.
Ihmiset ovat osoittautuneet kaikista eläinlajeista ylivoimaisesti vahingollisimmaksi lajiksi, joka kykenee tuhoamaan kokonaisia ekosysteemejä ja voi jopa tuhota elämän maapallolla. Lisäksi ihmisten oma elämä on lajin keskenkasvuisuuden vuoksi osoittautumassa vuosi vuodelta enenevässä määrin kärsimykseksi. Miksi siis lapsia?
Maailmassa on jo liikaa ihmisiä. Itse en olisi halunnut syntyä tähän maailmaan. En pidä suurimmasta osasta ihmisiä, koska mennään vain oma etu edellä ja himojen vallassa, luonto unohtaen. Ihmiskunta puolestani saa tuhoutua ihan milloin vain, ehkä jo huomenna?
Ihmiset lajina on mielestäni totaalisen epäonnistuneita, joitakin yksilöitä lukuun ottamatta. Ihmiset kehuskelevat ' älykkyydellään ' ja kuvittelevat korjaavansa tuhot mitä ovat saaneet aikaan. Olisi naurettavaa, jos ei olisi niin traagisen idioottimaista. Elä nyt, kuole pian.
Jos itsensä poistaminen olisi tässä kulttuurissa helpompaa, tekisin sen välittömästi. En kuitenkaan aio sitä tehdä, koska epäonnistuminen on varmempaa kuin onnistuminen.
Haluaisin lapsia, mutta silti kyseiset asiat mietityttävät. Olisikin niin, että ne voisi kasvattaa omien arvojensa mukaan, mutta eipä muuten onnistu, kun ovat osana yhteiskuntaa joka ei näytä menneen kovasti eteenpäin omasta lapsuudesta.
Eniten häiritsee kulutusyhteiskunta, jossa on mahdotonta suojella lapsia jatkuvalta mainonnalta ja kilpavarustelulta. Häiriintyneiltä aikuisilta ja lapsilta. Hardcorepornolta, väkivallalta, kilpailulta.
Haluaisin olla äiti, joka antaa lapselle eväät läsnäolon, stem-harrastusten, luonnossa olon, filosofian ja kunnioittavan käytöksen kautta. Pahoin pelkään, että käytännön toteutus tulee olemaan vaikeaa muista yhteisöistä saatujen vaikutteiden kautta.
Pas kanjuhajat sanovat nuin