Lapsella kova vatsakipu, kuumetta ja ripulia. Pitäisikö käydä lääkärillä?
Perheen nelivuotias on nyt toista päivää kuumeessa ja ripulissa. Tänään on myös alavatsaa kovasti valitellut ja pohdin, pitäisikö sen vuoksi käydä tyttöä jossain näyttämässä. 2-vuotias sairasti samaa tautia viikonloppuna, mutta vatsaansa ei valitellut.
Onko kova alavatsakipu normaalia nelivuotiaalla?
Kommentit (14)
Jotain suolaista jos pystyy vähän nakertamaan, sitten juotavaa.
terveyskeskukseen. Kyllä ne siellä kertoo että kannattaako tulla vai ei, ja osaavat varmaan paremmin neuvoa kuin täällä av:lla
vatsataudissa on myös mahakipuja ja kramppeja... Eli ei sen takia tarvitse mennä lääkäriin. Kipu saattaa johtua myös nälän tunteesta tai sitten ihan vaan taudista, joka on yksilöllinen jokaisella.
Soitin varoiksi terveyskeskukseenkin. Sanoivat, että mahatauti voi olla kovin yksilöllistä ja voi olla täysin normaaliakin, mutta jos rupeaa tietty kohta vaan tulemaan kipeämmäksi ja kipeämmäksi niin voisi tulla näyttämään. Kuulemma ala-oikea kohta vatsassa viittaa johonkin suolistotulehdukseen.
Mutta annan nyt panadolia ja odottelen ainakin sen verran, että mies tulee kotia ja saan auton käyttöön.
Aika tuskaiselta tuo tytön olo näyttää.
Panadoli saikin tytön oksentamaan ihan kunnolla. Hyvä puoli oli se, että vatsakipu hellitti hetkeksi, mutta tuntuu taas palaavan. Annoin maitohappobakteeria ja mehua, toivottavasti pysyy sisällä.
Vinkkejä vatsatautisen hoitoon?
-ap
ei siihen oikeen mikä auta
yritn juottaa tasaisesti edes vähnä
ja kuumeeseen annoin panadolia
vähän edes syömistä tyyliin ihan mitä vaan suostuu
apteekesita saa ripulijuomaa tai jauhetta, meil ei tytttö suostunut juomaan
Suolistokipuihin ei auta panadol. Nesteytys pieniä määriä kerrallaan. Jos alkaa tulla jatkuvasti pahenevaa kipua joka pahenee liikkuessa, on vaikeuksia hyppiä esim tasajalkaa tai yskäistä (kivun takia), alkaa kävellä kippurassa ja kipu on jatkuvaa niin lääkäriin. Jos lapselle nousee kuume eikä ole vatsakipujen lisäksi muita oireita, niin tarkkana saa olla. Yleensä lapsilla on joko vatsatauti, ns. toiminnalliset vatsakivut (kakka liikkuu suolistossa) tai umppari. Umppari on näistä kutienkin harvinaisin mutta mahdollinen. Silloin kipu ei kuitenkaan mene välillä pois eikä "unohdu" välillä; vaan pahenee asteittain.
Koettapas pystyykö lapsesi hyppäämään ilmaan kerran,. Jos kavahtaa kivusta, niin mittaa kuume. Jos sitä on niin TK-päiv.
Voit myös koettaa laittaa lapsen makaamaan selälleen ja koettaa painella vatsaa. Jos vatsassa on paineluarkuutta alhaalla oikealla tai vatsanpeitteet on ihan kovat, niin olisin huolissani.
Viimeksi mittasin 38 astetta kainalosta. Vatsakipu tuli vasta tänään iltapäivällä kuvioihin. Kipukohta on n. 5cm navan alapuolella. Hyppäämistä en ole vielä kokeillut, lepäilee juuri sohvalla, kokeillaan sitä kun seuraavan kerran nousee ylös.
Mutta vatsakipu hellitti vähäksi aikaa oksentamisen jälkeen, joten ei varmaan ole umppari?
Ei syö mitään ja juo tosi vähän. Annoin pienen leipäpalan suuhun, jonka kävi hetken päästä sylkemässä pois.
Panadolia olen antanut laskemaan kuumetta ja sen avulla tytön olo näytti hetken paremmalta. Mutta voiko tuo pahentaa tautia? Ajatus olisi antaa vielä ennen nukkumaan menoa.
ap
Googletuksen perusteella voi aiheuttaa vatsakramppeja?
ap
sen takia kannattaisi käydä lääkärissä.
Siinä vatsakipu saattaa äkillisesti helpottua.