Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tarviiko se pakollinen työnhaku olla Suomeen? jos haen töitä Espanjaan? täyttyykö työnhakuehto?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
12.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis jos haen sitä työtä Suomesta käsin enkä mee ulkomaille enkä ilmoittaudu minnekään Espanjan työkkäriin vaan haen suomesta käsin?

Vierailija
2/3 |
12.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähemmällä selvittämisellä varmaan pääsee jos vain tekee myös tarvittavat hakemukset Suomeen. Muuten saattaa päivärahan maksaminen keskeytyä kunnes lautakuntaa tekee päätöksen asiasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
12.03.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos rekistyröidyt Espanjan työkkäriin työnhakijaksi ja haet Espanjasta töitä, niin työnhakuehto täyttyy Espanjassa. Hae tuet Espanjasta. Jos haluat Suomesta tukia niin miksi edes luulet että vaikka työpaikkailmoitus olisi työkkärin sivuilla se tarkoittaisi sitä että sinun työnhakuehto täyttyy? Työnvälitys ja ilmoitukset ovat eri asia kuin työttömyystuet ja työnantajien saatavilla oleminen Suomessa. Ei Suomesta makseta työttömyystukia Espanjassa oleville.