Helenin asiakkaita? Onko joku jo saanut uuden laskun?
Sanoivat tiedotteessa että lähettävät niitä helmikuun lopusta alkaen.
Kommentit (16)
Justhan edellisessä oli eräpäivä. En tiedä miten tuo menee tuossa kohtaa.
Poikkeuksellinen laskutusväli koskenee vain niitä joita velotetaan kuukausittain. Itsellä kolmen kuukauden välein. Tulee varmaankin loppuviikosta / ensi viikon alusta.
Vuodenvaihteesta asiakas, ensimmäistäkään laskua ei ole tullut. Kaksi soittoa asiaan eri linjoille ei ole johtanut mihinkään, omahelen väittää edelleen ettei tällaista käyttöpaikkaa ole edes olemassa. Seuraavalla soitolla kiitän ilmaisesta sähköstä, eiköhän ala tapahtua.
Vierailija kirjoitti:
Vuodenvaihteesta asiakas, ensimmäistäkään laskua ei ole tullut. Kaksi soittoa asiaan eri linjoille ei ole johtanut mihinkään, omahelen väittää edelleen ettei tällaista käyttöpaikkaa ole edes olemassa. Seuraavalla soitolla kiitän ilmaisesta sähköstä, eiköhän ala tapahtua.
Kyllä se sieltä tulee. Noilla oli vaan järjestelmän muutos eli kaikki nuo systeemit ei ole olleet helmikuussa ajan tasalla.
Heleniltä on tulossa järjettömän suuri sähkölasku näin yhtiö kommentoi
Laskutusmuutos kummastuttaa osaa sähköyhtiö Helenin asiakkaista.
SÄHKÖYHTIÖ Helen on tiedottanut asiakkailleen, että he, jotka saavat laskunsa normaalisti kuukausittain, saavat maaliskuussa laskun, joka sisältää tammi- ja helmikuun kulutuksen.
Eilen tuli kotiin paperilasku, netistä näin sen kyllä jo viikko sitten.
Mulle tulee normaalisti 3kk välein, nyt näköjään 4kk lasku... Mutta ei näy ei kuulu. Viimeksi tuli marraskuussa.
Noin 800 euron lasku on tulossa Heleniltä. Energiakustannukset ovat nousseet sietämättömälle tasolle. Kaupunki- ja vapaa-ajan asuntojemme (energia eri yhtiöistä) sähköt yhteensä maksavat jo enemmän kuin kahden hengen taloutemme ruokakulut kuukaudessa.
Minulla on e-lasku OP:ssä, jossa laskuttajan piti vaihtua automaattisesti Helenin tiedotteen mukaan. Yhtäkkiä kotiin tuli maksumuistutus tammikuun maksamattomasta laskusta (jossa vanha laskuttaja vielä), jota ei siis ollut tullut verkkopankkiin.
Helmikuun lasku tuli taas jostain syystä Omapostiin ja kirjeenä kotiin, verkkopankissa ei näy mitään. Soitin Helenin aspaan eikä sieltä osattu sanoa mitään. Katsottiin vain, että laskutustapa on e-lasku ja kun ihmettelin tuota paperilaskua, että onko OP:n kanssa joku ongelma, niin käskivät olla pankkiin yhteydessä.
Verkkopankkiin ei tosiaan ole tullut yhtään laskua hetkeen eikä se myöskään anna tilata e-laskua uudella laskuttajalla, koska sen mukaan minulla on jo voimassa oleva e-laskutilaus.
Näin laskun helenin omilla sivuilla, mutta posti ei ole sitä tuonut, eikä,se ole tullut omapostiinkaan. Helmikuun lopulta asti olen sitä odotellut.
Ei me saatu mitnekään jättisuurta laskua, noin 450 euroa, iso omakotitalo ja tuo oli kahdelta kuukaudelta.
Ei oo tullut eikä näy myöskään Helenin omilla sivuilla. Kuukausilaskutus. Edellinen lasku tuli tammikuussa.
Joulukuun lasku tuli viimeksi,kuukausilaskutus.
Joo tuli postissa.