Mä en tiedä mitä tehdä tuon 4 veen kanssa, ihan mahdoton!
Ei tottele yhtään, tai ainakin täytyy sanoa useampaan kertaan. Uhmaa siis jatkuvasti komentojani.
Pukeminen tosi vaikeaa, joudun sanomaan moneen kertaan. Lapsi vaan alkaa tehdä jotain muuta. Muutenkin sitten uhmaa mua huutamalla, haukkumalla, joskus yrittää lyödä ja vaan tottelemattomuudella.
Joudun sanomaan useaan kertaan ja hermohan tässä menee, kun lapsella ei mene sanani jakeluun.
Kommentit (6)
Selviät nopeammin ja pienemmällä stressillä ja ilman hermojen menetystä.
on tääälläkin. Se on pakko pukea, kun ei muuten päästä mihinkään.
Ajattele, että parempi sen on nyt aloittaa itsenäistyminen ja olla 18-vuotiaana jo omilla aivoillaan ajatteleva ihminen, kun alistaa lapsi ja sit se käy myöhemmin terapiassa, kun ei yli 3-kymmpisenäkään vielä tiedä, kuka on.
Terv.Jälkimmäisen asian kanssa enemmän painiskeleva kuin omaan 4v:hen tuskastuva
Meillä kanssa poika 4v ja sama homma! Mikään mitä sanoo niin ei kuulu! Täytyy vaan toivoo että se menee joskus ohi. :)
Kaikki vaan puhuu siitä 2-v uhmasta....Meillä siis samanlaista, kohta 4-v kanssa. Ulos lähtö on yhtä tuskaa, 30min lähtöön ei riitä millään! Sitten pitäs vielä kuopus saada lähtövälmiiksi samalla. Ehkä tää "uhma" helpottaa joskus.
Samaa täälläkin 4v. kanssa.
Oikee vastarannan kiiski tää meidän kuopuspoika...
Ja silti niin ihana... vaikka koko päivän ollut känkkäränkkä, tulee illalla yhtäkkiä hellälle tuulelle ja antaa kaikille pikkujoulupusuja.