Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko täällä muita, jotka eivät ole eläinrakkaita?

Vierailija
17.02.2024 |

Heti alkuun: en hyväksy eläinten huonoa kohtelua ja minusta eläimiä pitää kunnioittaa siinä missä kaikkea muutakin elävää. En vain yksinkertaisesti välitä lemmikeistä, enkä ole eläinrakas. Saatan rapsuttaa kaverin koiraa tai silittää kissaa, mutta eläimet eivät herätä minussa ihastuneita kiljahduksia. En haaveile lemmikistä, olen omistanut lemmikin aiemmin, joten tiedän millaista arki lemmikin kanssa on. Jos vaan valita, vietän aikani mieluiten sellaisten ihmisten kanssa, joilla ei lemmikkejä ole.

Onko täällä muita, jotka eivät ole eläinrakkaita?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

En hyväksy lemmikkieläimiä (enkä tuotantoeläimiä) periaatteesta. Ihmisen ottaessa eläimen omaksi huvikseen, siitä seuraa yleensä aina eläimelle jotain ikävää. Pidän siis eläimistä niin paljon, että haluan niiden viettävän elämänsä luonnossa!

Vierailija
2/2 |
17.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen keski-ikäinen mies ja olen ollut luontoharrastaja koko ikäni muiden harrastusten lisäksi. Kohtelen eläimiä hyvin ja osaan kouluttaakin niitä paremmin kuin moni eläinten omistaja. Ex-vaimollani oli kennel, minulle siitä oli pelkkää vaivaa ja rahan menoa. En ymmärrä ihmisiä, jotka väittävät olevansa eläinrakkaita ja stressaantuvat lopulta niistä ja kohtelevat huonosti. Huonosti kohtelulla tarkoitan ylensyöttöä, liikunnan ja seuran puutetta, koulutuksen ristiriitaisuutta ja pikaistuksissa tehtyjä vääriä rangaistuksia. On todella vähän lemmikin omistajia, jotka oikeasti kykenevät siihen vastuuseen, mikä omistajalla pitäisi olla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kaksi