Voiko lentokentälle mennä ja ostaa sieltä lentolipun?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Ja keneltä?
No tiskiltä haloo
Menet lentokentällä lentoyhtiön tiskille ja ostat ja maksat lipun.
Näinhän voi saada edullisen viimeisen minuutin matkan vaikka Kanarialle. Ihan pilkkahintaan myyvät tyhjiä paikkoja.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ja keneltä?
No tiskiltä haloo
Siellä on monta tiskiä
Kiinassa on ihan tavallista ostaa lento vasta kentältä tiskiltä. Matkaa sinne, jos haluat tämän elämyksen. Suomessa lippu kannattaa ostaa netistä, teki sen lentokentällä tai ei.
Jotkut haluavat äkkilähdön lomalle minne vain pois kotimaasta, jotkut vaan nopean poistumisen maasta, kuten esim Sanna Sillanpää noin 30 vuotta sitten.
Voihan sen lipun ostaa menemättäkin sinne kentälle.
Ainakin joskus vuosia sitten yksi duunikaveri joka asui melko lähellä lentokenttää teki aina niin että kesäloman alettua meni vain lentokentälle kapsäkkinsä kanssa ja kysyi Finnairin tiskiltä että onko teillä lähitunteina lentokoneessa yksi paikka vapaana jonnekin. Ja jos oli, lähti sinne jonnekin sitten hotellia etsimään.
Oletko kuullu äkkilähdöistä? Alunperin se oli juurikin tuota eli menit laukut mukana lentokentälle ja ostit äkkilähdön jonnekkin.