Mitä teet saaduille joulukorteille?
Säilytättekö joka vuosi kaikki kortit vai vain osan vai heitättekö roskiin?
Meillä ei ole tilaa säilytellä. Kortteja on kiva saada, mutta loppujen lopuksi aika turha juttu, koska esim 50 kortin lähettämiseen menee jonkun verran rahaa ja ei ole kovin ekologista touhua, paperia kuluu niin paljon. On se kiva tapa, mutta voisin elää ilman korttien lähettelyäkin.
Meillä siis menee suurin osa korteista joulun jälkeen roskikseen. Osa kuvallisista korteista säilytetään, mutta vain marginaalinen osa!!!
Kommentit (9)
annan lapsille askarteluun.
Valokuvalliset kortit toisten "muruista" on niin turhia.
En tiedä miksi. Mutta onneksi niitä tuleekin vain n. 5 vuodessa...
Hienoa, että olet alkanut kyseenalaistaa perinnettä. Nuo on ihan hyviä syitä olla lähettelemättä kortteja: rahanmeno ja ekologisuus, päälle vielä stressi.
En ymmärrä sitä että kortteja laitetaan kaiken maailman kummien kaimoillekin. Ehkä ihan läheisimpiä on kiva muistaa kortilla, tai vielä mieluummin sähköisesti.
Ei niitä kukaan loppupeleissä pitkään säästä, tai muista millaisen kortin edellisvuonna sai siltä ja siltä vai saiko edes korttia.
Joulun jälkeen säästän ne ensi jouluun ja hyödynnän osan askartelemalla niistä pakettikortteja seuraavan vuoden lahjoihin, loput heitän silloin.
Valokuvat säästän sekä hienoimmat itse tehdyt, niistä saa ideoita omiin askarteluihin.
Sen jälkeen säästän valokuvalliset valokuvalaatikossa ja muut jonkun vuoden askartelutarvikkeissa. Otan itse askarrelluista nauhoja yms. omiin askarteluihin ja Tiimarin korteistakin saatan leikata kuvia esim. ensi vuoden pakettikortteihin. Kiinnostavaa kuulla, mitä muut on mieltä tästä..
tykkää selailla kortteja, siis lähes kaikki joulukortit ja muutkin kortit säästän ja säilytän yhdessä laatikossa.
Lapsivalokuva-joulukortit säästän ja laitan valokuva-albumiin, mulla on iso albumi johon laitan joka vuosi valokuvakorttien lisäksi kauneimmatsaamamme joulukortit, oli ne sitten itsetehtyjä tai ostettuja.
Lapsen saamista vauva-korteista osan olen myös liimannut vauva-albumiin, pakettikortteja joulun kohdalle jne.
Käyn ennen joulua aina kaikki edellisen vuoden kortit. Katson, josko siellä on joku, jolle unohtui kortti lähettää.
Siskoni ja ystväni kortit olen säilyttänyt, koska ne ovat hyvin erikoisia joka vuosi.
Osan säilytä.Tehty jo kauan sitten periaate päätös ettei lähetetä joulukortteja.Tekstiviestit sitten tukkivat puhelimet.jouluna ja uutena vuonna.Palapelejä lapsille ja muutenki askarteluun,jos on itse näpertäny tosi kauniin kortin.niin miksi roskiin.
päivkodeissa, voisivatko käyttää niitä ensi jouluna askarteluun?