Mitä pitää huomioida ompelukonetta ostaessa?
Ihan sellaista peruskonetta kaivataan. Meillä ei entuudestaan ole ollenkaan konetta.
Kommentit (7)
ihan käyttökelpoisia satunnaiseen ompeluun. Katso nyt, ettei ole liikaa hienoja ompeleita, mitä et ikinä tarvitse. Suora tikki, siksak, monipistosiksak on ne, mitä tarvii. College- tai muuta joustavaa neulosta varten (jos tarvii korjatakin) on hyvä olla joku jousto-ommel, niin ei ratkea auki sit niin helposti.
Helppo puolaus ja lankojen pujotus on tietty jees.. Ja tarvikkeiden säilytyskotelo koneessa kiinni on aina parempi kuin irtonainen pussukka (nimimerkillä aina kadoksissa...)
Ensinnäkin Husqvarna on erittäin laadukas merkki, toisekseen Eva on markettimerkkien häntäpäätä...
Itse suosittelen nimenomaan Huskyä tai Janomea. Tarkista koneen tukevuus (paino), siksak-piston leveys (halpiskoneissa usein mitätön) ja esim. langoituksen ja puolauksen logiikka. Halpakin kone harmittaa jälkikäteen, jos sen käytöstä tulee vaan huonolle tuulelle.
Mulla oli yksi sellanen, Brother -merkkinen, jota piti huoltaa jatkuvasti ja lopulta kuoret alko hajoomaan. Nyt on uusi Bernette, elektroninen kone johon olen tyytyväinen, tosin ei mulla suuret vaatimuksetkaan ole. Aika hyvä on, jos napinläpi on helppo. Se onse v-maisin ommeltava. Kannattaa ostaa kone ompelukoneliikkeestä. Niillä on usein kaupan käytettyjä, huollettuja koneita, sellanen voi olla hyvä ostos, varsinkin jos kaipaa mekaanista, mahdollisimman vahvaa ja simppeliä konetta.
Berninan elektronittoman peruskoneen tai Pfaffin peruskoneen/teollisuuskoneen. Muut ovat muovista paskaa, suoraan sanottuna. Kone on sitä parempi, mitä enemmän se painaa. Silloin osat ovat metallia eivätkä muovia.
Täältä saat ilmaiseksi ammattilaisen neuvot sinulle sopivan koneen valintaan: Miten valita oikea ompelukone
käyttöisyys, ommelvalikoima (kaikki koriste ompeleet on ihan turhia!). Ja ennnen kaikkia merkki, itse en ammaattilaisena sekaannu Singeriin tai Huqsvarnaan vaan valitsen Brotherin tai Bernetten (edellä mainittu hintava). Evakin on kelpo merkki.