Missä olisi punaherukkatuotteita?
Kommentit (18)
Siis tää oon itteki yrittänyt ettii
Osta kaupan pakastealtaasta ja keittele sokerin kanssa.
Herukat ei taida olla mitään trendimarjoja nykyään. Mielletään isoäidin mehuntekomarjoiksi. En minäkään tiedä. Ostan Litkusta herukkasekoitusta pakkasesta, tarjouksesta, ja leivon piirakkaa omenan kera.
Viinikumeissa on aika imelän makuisia punaisia makeisia, eivät ehkä korvaa punaherukkaa, mutta sinne päin.
Ei ehkä ole paljon mitään, kun punaviinimarja on paras sellaisenaan tai esim piirakkaleivoksissa, nam.
Ehkä jotenkin vähän yksiulotteinen maku. Lapsena viinimarjoista punainen oli herkkua, musta ei. Nyt aikuisena se on toisinpäin.
Mehuna ja marjasekoituksissa tuo kyllä maistuu. Mehua varmaan löytäisi toreilta syksyisin.
Valmistuotteissa on tosiaan punaherukkaa varsin vähän. Hauska sattuma, juuri eilen otin pakastimesta ystävältä saatuja punaherukoita ja tein pellillisen punaherukka-kermaviilipiirakkaa. Hvvää on!
Virossa oli punaherukkatikkareita yhtenä makuna jossain liikkeessä (karkit ei ollut liikkeen päätuote). En muista enää mikä liike, mutta aika syrjäisellä paikalla oli Tallinnassa. Sen takia varmaan hankala muistaa. Se tikkari oli aika punaherukkaisen kirpeä eli tosi aidon makuinen ja hyvä.
Vierailija kirjoitti:
https://www.s-kaupat.fi/tuote/meritalo-suomalainen-punaherukkamehu-350m…
No tätä juu on mut muita ei oikein oo. Ap
Sekä puna- että mustaherukka ovat hyviä marjoja. Mustaherukka monipuolisempi ja sisältää enemmän c- vitamiinia.
Herukkamarjat ei kestä kovin hirveästi käsittelyä menettämättä makuaan, joten niitä on vaikea hyödyntää teollisesti. Mutta kelpaisi kyllä itsellekin muutenkin kuin Pakkasmarjan pikkupusseissa.
Lidlistä saa punaherukkahilloa ja hyviä keksejä joissa on punaherukka täyte. Muistaakseni kuuluvat Alpen Fest-teeman valikoimaan, eli eivät ole kokoajan myynnissä.
Myös karviais-ja valkoherukkatuotteita pitäisi olla enemmän.
Vierailija kirjoitti:
Viinikumeissa on aika imelän makuisia punaisia makeisia, eivät ehkä korvaa punaherukkaa, mutta sinne päin.
No ei oo lähelläkään
Kuka nyt niin pahanmakuista haluaisi syödä.
Oikeassa olet ei niitä ole jostain kumman syystä