Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Odotetaanko vuokrafirmoissa keikkalaiselta, että on sina käytettävissä?

Vierailija
27.01.2024 |

Olen harkinnut hakea vuokrafirman kautta keikkahommiin ravintolapuolelle. Mutta pystyisin keikkailemaan vain n. 6-7 päivää kuussa, ja esim kesäisin en lainkaan pariin kuukauteen.

Otetaanko edes keikkalistoille jos ei ole tekemässä enempää keikkaa, tai laittavatko listoilta pois jos tekee vain vähän? Ja pitääkö erikseen perustella miksei tee enemmän?

Kokemuksia?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis otsikossa pitäisi olla "Aina käytettävissä."

Ap.

Vierailija
2/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyykö kokemusta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse olla aina käytettävissä . Ite saa valita milloin ottaa keikan. Eikä tarvii selittää yhtään mitään heille. 

Vierailija
4/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei odoteta mitään, teet sen verran kun haluat silloin kun haluat.

Vierailija
5/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu paikasta. Mun oletettii olevan nollasopimuksella vähintään 40 h viikossa käytettävissä. Eivät edes kysyneet, että sopiiko joku vuoro, nimi oli listassa automaattisesti.

Vierailija
6/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noh jos tarpeeksi monta kertaa sanoo "ei" niin eihän sulle enää vuoroja tarjota. todennäköisesti poistavat listoilta kokonaan.

Toinen juttu jos saat sovittua ettei sulta edellytetä kuin muutamana päivänä työskentelyä. Oma kokemus on että yrittävät tuputtaa vuoroja jatkuvasti vaikka miten olisi sovittu muuta. Lopulta joko itse lopettaa kun kyllästyy jatkuvaan häiriköintiin tai sut poistetaan listoilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse tehnyt paljon vuokrafirman kautta, mutta en ravintola-alalla:

Firmat eivät odota että olisit aina käytettävissä (vaikka jotkut saattavatkin yrittää pommittaa tarjouksilla). He odottavat että olet ennakoitavasti käytettävissä jotkut järkevät ajat. Esimerkiksi jos pystyt tarjoamaan että voit tehdä vuoroja vain viikonloppuisin alkaen perjantaina klo 16, niin kunhan olet hyvä työntekijä olet todennäköisesti mielellään tervetullut listalle.

Vuokrafirmoja ei haittaa vaikka ottaisit vuoroja vain osan vuodesta. Kunhan ilmoitat heille että pidät nyt tietyn ajan vapaata etkä ota vuoroja, niin he ovat normaalisti ok sellaisen kanssa, ja ottavat sinut ilmoittamasi vapaan loppuessa taas mielellään seuraavalle vuorolle.

Vuokrafirmat eivät ole ok sellaisen kanssa jos he eivät koskaan tiedä etukäteen oletko käytettävissä. He eivät myöskään ole ok sellaisen kanssa jos aikasi ovat niin satunnaisia tai hankalia että ne tekevät heidän vuoroja järjestelevien työntekijöiden hommasta hankalaa.

 

Jos keikka on sellainen joka kestää useamman päivän, tai sellainen että sama yritys saattaa haluta tarjoa siihen jatkoa, niin sellaiset keikat menevät aina ensi sijassa työntekijöille joista vuokrafirma tietää että sama työntekijä voi tehdä koko pidemmän keikan. Se ei kuitenkaan tarkoita etteikö vuokrafirma ottaisi mielellään myös jonkun verran tekijöitä jotka haluavat vain yhden tai muutaman päivän keikkoja.

Vierailija
8/8 |
25.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Löytyykö lisää kokemuksia asiasta? 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän viisi