Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskausajan liikunta rv 36 -->

Vierailija
05.12.2010 |

Miten olette loppuraskaudesta harrastaneet liikuntaa? Itse olen nyt viikolla 36 ja tähän asti liikkunut joitain kertoja viikossa alkuraskaudesta lenkkeillen, kuntosaleillen ja uiden ja nyt loppupuolella pitkiä kävelylenkkejä tehden.



Tänään tein pitkän kävelylenkin suht reippaaseen tahtiin (noin 1,5 h) ja olen sen jälkeen ollut aivan tajuttoman lopussa. Otin kolmen tunnin päiväunet ja nyt jokaikistä lihastani kolottaa ja särkee, enkä edelleenkään oikein pysy hereillä (onneksi kohta voi mennä yöunille). Flunssa ei ole tulossa vaan selkeästi vaan rasituin. Miten te olette liikkuneet vikalla raskauskuukaudella ja kuulostaako tämä normaalilta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
05.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan viimeisillä viikoilla en enää juurikaan liikkunut. En jaksanut. lepää nyt kun vielä voit. klisee, mutta totta.

Vierailija
2/2 |
05.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä minäkin väsyn helpommin. Tosin on kivempi kävellä kauppareissulle kuin seisoskella leikkipihalla 3v:n kanssa. Seisoskelu tuntuu tosi inhottavalta, ei millään jaksaisi, ruokaakin laitan niin, että istun kun mahdollista. Lumessa rämpinen leikkipihalla ärsyttäää, mutta onneksi lapsi tajuaa, ettei äiti nyt kaikkea jaksa, isän kansas sitten puuhaa muutakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi seitsemän