Premenopaussi 37-vuotiaana?
Hei!
Olisko täällä kohtalontovereita? Olen alkanut epäileen että mulla olis menossa peromenopaussi. Netissä oireet vois täsmätä ja epäilen estrogeenin heilahtelua.
Oon siis lapseton ja syön e-pillereitä pahaan hormonaaliseen akneen.
Kuitenkin viimeisen vuoden aikana on reipasta yöhikoilua, näillä kovilla pakkasillakin nukun puoli alasti. "Normaaleissa" lämpötiloissa herään joka aamu vähintään pää hiestä märkänä. Yöheräilyä on paljon, herään yöllä klo01-03 enkä saa unta pariin tuntiin. Olen myös mielestäni (ja varmasti mieheni mielestä) erittäin kiukkuinen ja pahalla päällä, ihan mitättömät asiat saa mut raivonvaltaa. Olen myös täysin saamaton (toki tää vuodenaika vaikuttaa, pimeys ym) mutta pääasiassa käyn töissä, kotona läsötän sohvalla. Nukkua voisin vaikka kellon ympäri, kokoajan tuntuu et väsyttää. Työt saan tehtyä, mutta huomaan luistavani työajoista, hipsin töistä aikasemmin kotiin. Migreeni on pahentunut/räjähtänyt aivan ääripäähän 6kk aikana. Sekä, etenkin kuukautisten aikana kun pillereissä on tauko, alapää on kuiva kuin sahara ja aivan järkyttävä kirvely ja kutina! Ei ole hiivaa, ja tämä vain kuukautisten aikana.
Syön siis e-pillereitä mutta pitäisikö jotain naisille menopaussiin suunnattua valmistetta alkaa popsiin että helpottais, vitamiineja? Melatoniinia syön arkisin ja nukahtaminen ei ole ongelma, mutta yöheräily samaan aikaan. En ole kellään ystävällä kuullut tälläisestä tai muutenkaan puhuttavan.
Onko kellään kokemusta? Kiitos jo etukäteen!