Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Säälittää, kun naapurin nainen halusi ja sai

Vierailija
14.12.2010 |

vauvalleen tosi kalliit yhdistelmävaunut. Kaikki muukin mitä ostavat on kallista. Toinen lapsi sentään ja ensimmäiseltä olisi ollut ihan riittävän hyviä vaatteita ja vaunut hänelläkin, mutta eivätpä kelvanneet!



Mikä tässä säälittää? No pätemisen tarve ja en voi oikein käsittää ajattelemattomuuttakaan mikä tähän liittyy. Hänen miehensä on nimittäin ihmetellyt ääneen, että eikö vaimolle mikään riitä! Mies on ollut työttömänä, eikä yrityksistään huolimatta ole saanut töitä. Ansiosidonnainen päiväraha loppuu ja vaimo on kuluttanut säästöt!



Aivan ristiriitaista tavata välillä vaimo pihalla ja välillä mies, kun kerrottavat on niin erilaisia. Myöntelin miehelle, että eivät kaikki tarvitse uusia varusteita seuraavalle lapselleen. Naiselle sanoin, että minulla olisi hyväkuntoista tavaraa, jos haluaisi vaihtelua ja samalla kierrättää, mutta silloin hän vain yltyi kehumaan miten kaikki minkä hankkivat on todella laadukasta ym.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kuin vaib uutena ostettu tavara olisi laadukasta. Säälittäviä tuollaiset ihmiset.

Vierailija
2/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuntee olonsa paremmaksi saadessaan tyydyttää materialismiaan ja mitä lie ulkokultaista menestystä muiden silmissä. Ja sinä tunnet olosi paremmaksi kun saat säälitellä naapurinukon kurjuutta- ja tuntea itsesi jollain lailla oikeammaksi ja paremmaksi kuin naapurinrouva. Joku tuntee olonsa paremmaksi sillä että antaa kaikkien taaplata tavallaan- elämä ei oo helppoa ja selvitytymiskeinot on meillä kaikilla:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaimo parka, noin köyhä ja työtön mies.

Vierailija
4/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äiti oli kans tuollainen ap:n kuvailema tapaus. Kaikki piti olla hienoa, kallista ja uutta, ihan vaan sen takia, että tuntisi olonsa paremmaksi ja hienommaksi kun muut...



tilanne alkoi purkautua, kun miehelle selvisi, että kaikki heidän laskunsa ja lainansa olivat ulostossa. Vaimo oli piilottanut kaikki laskut, sanonut maksaneensa ne ja tuhlannut "humpuukiin"..

Miesparalle iski todellisuus aika rankasti...



Mitä tästä opimme, sellaisia ihmisiä jotka hiemostelevat uusilla asioilla tulisi enemmänkin sääliä! Kulissin takana on monta kertaa eri todellisuus..

Vierailija
5/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

säälittää kyllä tuo mies, mutta miksi ihmeessä ei ole sanonut vaimolleen, että turha ostaminen on lopetettava?!?

Vaimolla on varmaan joku alemmuuskompleksi, kun on pakko koko ajan pönkittää itsetuntoaan uusilla tavaroila... no nyt alkoi se vaimokin säälittää!

Vierailija
6/6 |
14.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen taas niin pihi, että vaikka olis rahaa niin meillä on tosi vähän leluja ja vaatteita. Käytettynä ostettuja osa ja vanhat käytetyt ja kulahtaneet rattaat.. Joululahjojakaan ei ostettu kun muutamat. Mutta mun ei tarvikaan päteä. Ollaan ihan tyytyväisiä näin. Tuhlaaminen ja varsinkin sillä rehvastelu on ihan sietämätöntä..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi neljä