Kuinka pitkään polttomoottoriautolla pitäisi ajaa 15-20 asteen pakkasessa ennen kuin akku lataantuu merkittävästi?
Eli jos ajaa usein pieniä matkoja, niin akku pikemmin tyhjenee, koska ei ala ottaa virtaa ennen kuin jonkinverran lämmennyt itse ja kylmästartti syö latausta. Menikö oikein? Jos ajaa vain lyhyitä matkoja, niin kannattaa pikemmin jättää väliin ei-välttämättömät kerrat, jos haluaa, että akun lataus riittäisi kylmäkäynnistyksiin.
Voiko moottorilämmöstä päätellä jotain? Vai koheneeko akun kyky ottaa lisävarausta eri tahtiin sen kanssa?
Autohenkilöt ja palstafyysikot, auttakaa!
Kommentit (10)
Itse sain kerran huollosta ohjeen,että kun on vaihdettu uusi akku,niin pitäisi ajaa yhtäjaksoisesti 20 min,että latautuu. Olen noudattanut tätä ohjetta,kun ulkoilutan autoani näin pakkasilla.
Onko parempi ajaa hitaampia kaupungin katuja kun minusta tuntuisi että moottoritieajossa jäätävä viima voisi jäähdyttää akkua uudelleen, tai ei koskaan lämpeäkään?
Itse käynnistän auton vain n. Yli 30min ajoja varten. Kaikki lyhyemmät menee kävellen tai pyörällä. Kauppareissut työmatkojen ohella.
Mä muistan, että ohjeena oli ajaa ainakin 30min, osa ainakin moottoritiellä, että moottori lämpeää kunnolla. tää voi olla kyllä liian vähän näillä pakkasilla
Moottoritila eli akku lämpenee lähes paikallaan pysyen parhaiten. Mutta viisasta on käyttää kuumaa vettä muovikasseissa akun kylkeen, on tehokasta.
Halpa yleismittari kertoo akun tilasta paljon, kun seuraa aamuisin jännitettä.
Mutta halvin akku ei ota virtaa hyvin vastaan.
10 vuotta sitten akkumerkkejä on testattu TMssa !
Jos auto seisoo ulkona pakkasessa eikä sitä saa välillä mihinkään lämpimään niin kyllä sillä pitäisi ajaa puolisen tuntia että vähänkään tyhjäksi päässyt akku latautuu merkittävästi.
Pohjoisen 30-40 asteen pakkasissa kunnolla tyhjäksi päässyt akku korkkaa sitten kerrasta jos se pääsee jäätymään.
Mistä tietää että akku on jäätynyt? Auttaisiko akun lämmittely kuumailmapuhaltimella autossa paikallaan ollessa?
Ei tähän varmaan ole yhtä oikeaa vastausta. Itse olen kuullut, että 15 min pitäisi ajaa, jotta startissa menetetty varaus on saatu takaisin.