Voiko isomman sisaruksen velvoittaa hoitamaan pienempää sisarusta?
Meillä on yhteiset lapset; 14-vuotias ja kuusivuotias.
Mies on sitä mieltä, isomman sisaruksen pitää pyydettäessä hoitaa pienempää sisarusta. Että hänellä on tarvittaessa velvoite hoitamiseen.
Itse taas katson, että isommalla sisaruksella pitää olla mahdollisuus kieltäytyä halutessaan. Pienemmän sisaruksen hoitamisen tulee olla vapaaehtoista.
Perustelen näkemystäni sillä, että lapsen vanhemmat ovat tehneet valinnan lisääntyä. He kantavat siksi vastuun lapsestaan.
Meillä vanhempi sisarus päättää itse aikanaan, hankkiiko lapsia, ja jos hankkii, on sitten vastuussa heistä. Mutta sitä ennen ei lapsenhoitovastuuta voi sysätä hänelle.
Mies on jyrkästi eri mieltä.
Miten kommentoisit?
Kommentit (23)
Ei tietenkään lapsi hoida sisaruksiaan jos ei halua. Vanhemmat on lapsia halunneet joten vanhemmat hoitaa itse tai järjestää hoitajan joka haluaa hoitaa.
Vanhempien velvollisuus on huolehtia lapsistaan, ja siitä, että lapset saavat olla lapsia.
No, tämäkään asia ei liene mustavalkoinen.
Kyllä perheessä joustaminen ja lapsilta vaatiminen opettaa myös sitä, että elämässä on yhteisiä velvollisuuksia eikä aina saa, mitä haluu. Kuitenkaan isoa sisarusta ei mielestäni voi "laskea" vahvuuteen, kun toisten lasten hoitoa mietitään, mutta poikkeustapauksissa kyllä voidaan joskus myös "vaatia", mielellään toki yhdessä keskustellen ja niin,ettei nuori sen takia joudu jättämään väliin jotain itselle tärkeää.
Mutta kommunikoisin asiasta perheessä, enkä niin, että asia päätetään jonkun päässä valmiiksi ja sitten määrätään,käsketään tai pakotetaan.
Ihmiset yleensä ymmärtää keskustelua todella hyvin, jos se on kaikkia osapuolia kuulevaa.
Kiitos, lisään tämän kysymyksen listalle asioista, joista pitää puhua ennen kuin lähden hankkimaan miehen kanssa lapsia. Tuollaisia mielipiteitä omaavan mieslapsen kanssa en lisääntyisi.
Isommalle sisarukselle voi maksaa vähän, jos hoitaa pienempää.
Kommentoin, että miehelläsi on vääristynyt ajatusmaailma.
hullu mies. meilla bonus-bonus pojan tytar hoitaa pikku veljeaan silloin kun hanelle itselleen sopii 15/tunti maksusta. iat 16 ja 12.
Vastaan vaan otsikkoon.
Ei, eikä isovanhempia tai muita ihmisiä. Jos lapsia tehdään ne hoidetaan itse, ellei joku nyt vängällä halua hoitaa toisten perhedelmiä.
Voi velvoittaa, menee samaan kategoriaan muiden kotitöiden kanssa.
Vastuu heistä molemmista on silti koko ajan vanhemmilla, jos esim he kaksistaan saavat aikaiseksi jotain typerää ja paikkoja tai ihmisiä hajoaa.
Teinille voi maksaa lapsenhoidosta. Jos ei hoida ei saa maksua ja jos hoitaa saa palkkion.
Voi myös sopia tehtävistä kotitöistä, joilla saa tienattua kuukausrahaa, yksi vaihtoehtoinen askar voi olla lapsenhoito.
Kaikkiin ongelmiin vastaus on että älä ikinä lisäänny...
Lestadiolaisperheissä tuo on yleistä, että vanhemmat lapset hoitavat nuorempia. Jos on sattunut syntymään ensimmäiseksi lapseksi tyttönä, tulee elämä olemaan kovaa.
Ei voi. Sun mies on typerä. Jos hän haluaa hoitaa niin siitä voi maksaa.
Meillä lapsilla oli alusta asti kotitehtävät ja kun oli 7 ruksia koossa, sai viikkorahan.
Työt olivat lyhyitä ja helppoja, esim roskien vienti, tiskikoneen tyhjennys jne. Ja esikoinen sai valita pikkusiskon vahtiminen. Bonuksia sai, kun sisko piti aina kotisynttärit ja kun isoveli oli mukana, sai sillä viikon ruksit kerralla.
Lapset esim huomasi, jos toista lasta piti kuljettaa, piti toisen tulla mukaan, koska olin yh joka toinen viikko.
Ei 60-luvulla maalla kysytty, jokainen lapsi käskettiin tekemään mitä milloinkin hommaa.
Olen se vanhin tyttö ja pikkusisarukset ovat olleet vastuullani. Katsonkin, että lastenhoitovelvollisuuteni on aikoja sitten täytetty. T. Vela
Lapsi ei siitä kärsi, jos joskus joutuu katsomaan sisaruksensa perään. Nykyään lasten ei tarvitsisi tehdä mitään, edes käyttäytyä.
Riippuu paljon tilanteesta. Onko nyt kyseessä "katsotko pikkusisarusta pari tuntia/kk" vai tasoa "katsotko pikkusisarusta 3krt/vk 4h kerrallaan ja laitatko ruuat yms". Näissä on iso ero. Mielestäni joskus voi velvoittaa vähän jeesimään, mutta nuoren elämä ei saa jatkuvasti rajoittua pikkusisaruksen vahtimisen takia, ellei siitä tarjota jotain extraporkkanaa esim rahan, mopon bensojen, leffakäyntien yms muodossa. Näkisin että näin sisarustenkin välit pysyvät parempina.
Mielestäni lähtökohta on, että vanhemmat huolehtivat itse lapsistaan ja lasten annetaan olla lapsia. Mutta kyllä meillä esim. joulusiivousta tehtäessä ekaluokkalainen viihdytti taaperoa ja siitä oli oikeasti iso apu. Sain rauhassa siivota pari tuntia, kun leikkivät yhdessä.
Vierailija kirjoitti:
Ei 60-luvulla maalla kysytty, jokainen lapsi käskettiin tekemään mitä milloinkin hommaa.
Olen se vanhin tyttö ja pikkusisarukset ovat olleet vastuullani. Katsonkin, että lastenhoitovelvollisuuteni on aikoja sitten täytetty. T. Vela
Se oli silloin landella. Täällä 70-luvulla ei ollut tuollaista.
Lasten hoitaminen on vanhempien tehtävä, ei sisarusten.