Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muistaako kukaan Hesarin yms. aamulehtien jakajia joulun alla?

Vierailija
13.12.2010 |

Mietin et antaisin päiväpostintuojalle jonkun suklaarasian, kun silloin tällöin aina törmätään, kun hän tuo postia. Samalla mietin myös et ois varmaan kiva ylläri yöjakajallekkin saada joku pikku paketti luukusta roikkuen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lehti on jatkuvasti rytyssä ja repaleinen.

Päiväpostin joukossa on usein ihan väärien ihmisten postia ja meidän postia naapurin laatikossa.

Vierailija
2/4 |
13.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä päin on aina muutamassa laatikossa postinjakajalle kahvipaketti, suklaarasia ja kerranpa yksi nainen toi mulle molemmat. :D Siitä tulee oikeasti ihan hirveän hyvä mieli. Tuntuu, että omalla työllä on merkitystä. :)



t. Postintäti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille on posti ja Hesari tulleet aina ajallaan, tuulesta ja tuiskusta riippumatta. Voisihan sitä tosiaan jollain pienellä jutulla muistaa.

Vierailija
4/4 |
13.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän äiti aina antoi postinjakajalle ja lehdenjakajalle pienen suklaarasian tai kynttilän tms. pientä. Jäi lapsuudesta mieleeni ja mietin kehtaisinko itsekin. Ainakin meidän postinjakajatäti on ystävällisen tuntuinen ja malttaa rimputtaa ovikelloa riittävän monta kertaa kun en heti ennätä avaamaan (tilanteissa joissa jaettava juttu ei mahdu postiluukusta).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä yhdeksän