Toteutan haaveeni ja aloitan kuntosaliharjoittelun......
Voinko ihan vaan mennä kuntosalille ja katsoa mallia paikalla olevista? Tässä kuussa minulla ei olisi rahaa ostaa mitään saliohjelmaa. Löytyykö sellaisia netistä?
Kommentit (8)
Aloita vasta helmikuussa. Vuodenvaihteen jälkeen saleilla on tungosta mutta se ruuhka helpottaa hyvin nopeasti.
Mitä nostat, oletko ylös,tai up henkilö älyttömine kommenteinesi???
Vierailija kirjoitti:
Mitä nostat, oletko ylös,tai up henkilö älyttömine kommenteinesi???
Ja sinä taidat olla uusi täällä
Ensin lämmittelet 10min, pyörällä, crossilla tai soutulaitteella.
Sitten teet jalkalihaslaitteita muutamia. Sitten matolla vatsalihaksia. Venyttelet ja lähdet.
Seuraavalla kerralla länmittelyt, sitten teet käsiä.
Samat vatsat ja venyttelet.
Tällä kaksijakoisella ohjelmalla saat ihan hyvän alun kuntosaliharrastukseesi.
Otat sitten aja ohjaajalle kun rahaa.
Katso netistä etukäteen perusliikkeitä jalkalihaksille ja käsille. Käytä alkuun laitteita, ei vapaita painoja.
Vierailija kirjoitti:
Aloita vasta helmikuussa. Vuodenvaihteen jälkeen saleilla on tungosta mutta se ruuhka helpottaa hyvin nopeasti.
Samaa ehdottaisin. Tammikuu on kaikista hajottavinta aikaa saleilla, kun jokainen uudenvuodenlupaustaan lunastava käy siellä parin viikon ajan odottelemassa ihmetuloksia tapahtuvaksi. Helmikuu kun alkaa, niin kävijämäärä on jo pitkälti normalisoitunut.
Jos olet ihan ummikko, niin kannattaa ekalla kerralla ottaa henkilökunta avuksi (kuntien saleilla tämä laiteopastus saattaa olla ilmaista, ketjuilla pt maksaa jonkin verran, mutta on sinällään hintansa väärti, että neuvoo laitteiden käytön, järkevät sarjat ja painot ja auttaa samalla sen itsellesi sopivan saliohjelman koostamisessa sinun tavoitteiden ja tarpeiden mukaan).
Salille vaan. Kyllä itse oppii tekemällä. Minäkin menin joskus salille ja nostin silloin vain 50 kg penkistä. kolmen vuoden päästä nostin 110 kg. Treenasin monipuolisesti mutta maasta nostoa, penkkipunnerrusta varmaan eniten.
Laitteissa on yleensä käyttöohjeet ja saliohjelmia on netti täynnä.