Lisätään käteisen käyttöä!
- käteinen raha on kätevää, sillä transaktioita ei voi seurata, olet anonyymi, sinun shoppailudatallasi ei tehdä rahaa
- käteinen on vapaus
- huoltovarmuus, on hyvä, että käteinen raha säilyy edelleen maksuvaihtoehtona, se on varma tapa maksaa
Kun jokainen meistä lisää käteisen käyttöä, kysyntä lisääntyy, ja näin ollen käteisen käyttö pysyy edelleen vahvana. Tee hyvä teko - maksa käteisellä!
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Olen mukana. Saan palkan pimeästi, joten teen tämän käytännön syistä.
Pimeästä palkasta et tienaa elåkettä.
Ja pimeä palkka palkitsee vain työnantajan, työn teettäjän.
pankki seuraa kaikkea mitä teet, verottaja seuraa vielä tarkemmin, on palkkarekisteri, kela seuraa... jopa veikkaus kyselee nykyään ummet ja lammet sinusta vaikka pelaisit vain eurolla lottoa silloin tällöin!
valvontayhteiskunta on jo nyt pitkälle mennyt, yrität tallettaa vähän käteistä pankkiin niin heti on kauhia kuulustelu että no mistä olet tämänkin rahan saanut.
S- ja K- ryhmät seuraavat bonuskorteilla massadataa, ja se on arvokasta tietoa. Samoin kaikki pankit seuraavat korttien massadataa. Ja myyvät tietoa eteenpäin, koska se on rahan arvoista tietoa.
Ehdottomasti käteistä tulisi käyttää enemmän. Esimerkiksi Saksassa näin vielä onkin, saksalaiset ovat fiksua porukkaa.
Olen käyttänyt aina käteistä rahaa. Vierastan muovirahaa.
Olen mukana. Saan palkan pimeästi, joten teen tämän käytännön syistä.