Onko normaali käytäntö terveyskeskuksessa?
Minut pahoinpideltiin ex miehen toimesta todella rajusti vuosi sitten. Samaan syssyyn tuli työttömyys ja elämä on ollut yhtä selviytymistaistelua viimeisen vuoden ajan.
Kun tuntui etten enää pääse sängystä ylös, soitin terveyskeskukseen ja sain ajan lääkärille ja psykiatriselle sairaanhoitajalle. Kävin ensimmäisen kerran purkamassa tätä vyyhtiä tuon sairaanhoitajan luona ja sen jälkeen lääkäri oli määrännyt minulle mm.huumetestit. Onko tämä ihan normaali käytäntö? En ole eläessäni edes maistanut huumeita.
Olen 40 v kahden lapsen äiti.
Kommentit (16)
Vierailija kirjoitti:
Kai sosiaalityöntekijänkin kanssa on tilanteen vuoksi keskusteltu? Tuossa tilanteessa ei kannata sitä laskua pelätä kun avulle on selvästi tarvetta.
Mitä vi#un laskua?
Ei ole normaali käytäntö.
Yleensä ajan saa vasta kuukausien päähän, sinä sait ilmeisesti melko nopeasti?
Huumetesti on vakiokäytäntö psykiatrisessahoidossa.
Jos sulla on mielenterveysongelmia niin päihdeongelman vuoksi niitä ei hoideta. Heidän pitää varmistua siitä ettei sulla ole päihdeongelmaa ennen tätä. Ja sitä päihdeongelmaa etsitään koko ajan että voi jättää ne mielenterveyden ongelmat hoitamatta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kai sosiaalityöntekijänkin kanssa on tilanteen vuoksi keskusteltu? Tuossa tilanteessa ei kannata sitä laskua pelätä kun avulle on selvästi tarvetta.
Mitä vi#un laskua?
No sitä vi#tun laskua kun luulet saavasi hoitoa ja olevasi turvassa, mutta pian huomaat mankuvasi miestäsi takaisin ja saat taas turpaasi...
Se on se lasku mikä rakkaudella on.
En tiedä käytännöistä mutta helpoin varmaan vaan antaa ne näytteet niin sit ne on tehty.
Toivottavasti saat apua elämääsi.
Kuvitteletko että testejä huvikseen teetetään?
On sekä diagnostiset että hoidolliset syyt huumetestiin. On hiukan eri juttu alkaa hoitaa kannabispsykoosia ja skitsofreniaa. Kaikki lääkkeetkään eivät käy narkeille ja siinä on äkkiä lääkäri syytteessä, jos potilaalta lähtee henki.
Ehdottomasti kieltäydyt huumetestistä!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kai sosiaalityöntekijänkin kanssa on tilanteen vuoksi keskusteltu? Tuossa tilanteessa ei kannata sitä laskua pelätä kun avulle on selvästi tarvetta.
Mitä vi#un laskua?
Tarkoitin kyllä lasua, lastensuojeluilmoitusta, mutta kun tämä typerä ennakoiva ei pidä tuosta sanasta ja korjaa aina väärin.
Riippuu varmasti paikkakunnasta mutta on yleistä että vaaditaan huumeseula (ja maksa-arvojakin mikä vähän hölmöä kun ryyppääminen ei läheskään aina näy niissä.) Huumeidenkäyttö on todella yleistä nykyään, enkä ihmettelisi jos testaavat jotain hoitoon sitoutumistakin tuolla suostuuko testin antamaan.
On normaali käytäntö psykiatrian puolella. Kaikki potilaat käy huumetesteissä hoidon alussa.
Yksityisellä ei välttämättä tehdä testiä, mutta julkisella puolella potilaat käy aina huumetestissä ennen kuin hoito voi alkaa.
Ok kiitos vastauksista!
Soitin 21.11. Terveyskeskukseen, sain ekan ajan 5.12. Lääkärille ja 7.12. Sairaanhoitajalle. Olen tosi ihmeissäni tästä miten nopeasti pääsin hoitoon (ja vielä hki). Tänään oli toinen keskusteluaika ja hoitaja sanoi että tulee lähete erikoissairaanhoidon piiriin, tuskin pystyvät täällä auttamaan.
Huumetesteihin menen heti kun saan selville mistä sinne varataan aika. En näe maisassa mitään lähetteitä tms. Mutta eiköhän tuokin selviä.
Jos olit jo lääkärissä hoitamassa katkenneita kylkiluitasi niin sieltähän lähtee jo se lasu.
Vaatisin kirjaukset mitä on tehty.
Asuuko mäntti liian lähellä? Onko loukannut yksityisyyttä tmv?
Monesti päihteet on mukana kuvioissa, ja siksi kai testit.
Oletko soittanut esim naistenlinjalle ja kysellyt sieltä apuja?
Huumetesti on hyvin tavallinen käytäntö mielenterveys- ja joissain neurologisissa häiriötapauksissa.
Kai sosiaalityöntekijänkin kanssa on tilanteen vuoksi keskusteltu? Tuossa tilanteessa ei kannata sitä laskua pelätä kun avulle on selvästi tarvetta.